Kapat

Windows 10 İncelemesi

Anasayfa
Bilgisayar Windows 10 İncelemesi

Bir zamanlar, Windows’un yeni bir versiyonu, ABD başkanları kadar sık ​​sık serbest bırakılacaktı. Güncellemeleri görmek sıkıcı ve dramatik olduğundan dolayı heyecan vericiydi. Microsoft, Windows 10’u neredeyse dört yıl önce, Eylül 2014’te halka açıldığında değişti.

Bu noktadan sonra, Windows 10 dizginleri sadece Microsoft’un tek işletim sistemi değil, aynı zamanda takip eden yıllarda üç ana revizyon biçimini alacak bir proje olarak görecekti. Bunlar, kutlama yıldönümü güncellemesinin yanı sıra sanatçı tarafından uyarlanmış İçerik Oluşturucu Güncellemesi ve Sonbahar İçerik Oluşturucu Güncellemesi’ni içerir.

Bu arada, Windows 10, geleneksel PC ve kullanıcılarının ötesine uzanan özellikler ve platform desteği ile daha çok yönlü bir işletim sistemi haline geliyor. Örneğin, ARM üzerindeki Windows 10, çok çekiş kazanıyor. Donanım uyumluluğunun ön tarafında, Windows 10’a entegre edilmiş, işletim sisteminize, çocuğunuza veya başka bir kişi tipine bağlı olarak, işletim sistemini uyarlayan çok sayıda mod görebiliyorduk.

Bu arada, eski bir işletim sisteminden yükseltme yapıyorsanız, Windows 10 Home şu anda havalı 119 $ (119 TL, 199 ABD doları) geri alırken, Windows 10 Pro maliyeti 199 $ (219 TL, 339 ABD doları) tutarındadır.

İlk kez Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesinin en önemli vuruşlarına daldıktan sonra, şimdi fiyatımıza değer olup olmadığını kendimiz belirleyelim.

Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesinde ne var?

Açıkçası, kaçırma korkusu olan herkes Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesi’ne güncellenmiş olmalıdır.

Yine de, bu inanışa rağmen, Intel, en azından şimdilik, başka türlü önerebilir. Ile Meltdown ve Spectre işlemci açıkları tüketici teknolojisinde konuşmanın çok sollama, Santa Clara yonga üreticisi çünkü şu anda günlük kullanıcılara oluşturduğu riskin otomatik Windows 10 güncelleştirmeleri birden etkinleştirmek karşı uyardı.

Windows 10’un en yeni ana sürüm güncellemesinden ne kazanacağınız, bildirimlerin ne zaman kapatılacağı konusunda daha fazla derinlemesine kişiselleştirmeye izin vermek için kısa süre önce yenilenen “Sessiz Saatler” ile başlamıyor. Bu özellik ayrıca, 17074 sporu yapan veya daha yeni tam ekran oyunlarını oynayan veya ekranlarını kopyalayan kullanıcılar için otomatik olarak açılır.

Ayrıca Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesinde vurgulanan, tabletler ve 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarı kullanan kullanıcılar için bir dizi geliştirmedir . Örneğin, doğrudan, kaleminizin ekrana en son dokunuşunu izleyen yeni bir ‘Kalemi Bul’ özelliği ile tamamlanan, doğrudan PDF dosyalarından veya Word belgelerinden doğrudan doodle yapabilirsiniz. Bu, kullanıcı arayüzünün seçkin özelliklerini modernize etmeyi amaçlayan Fluent Design sistemi tarafından yapılan görsel iyileştirmelerle daha iyi hale getirildi.

Bununla birlikte, fidye yazılımı için daha savaşçı bir yaklaşım gibi daha anlamlı değişiklikler de takdir edilmektedir. Özellikle, Sonbahar İçerik Oluşturucu Güncellemesi, bir ‘Kontrollü Klasör Erişimi’ geçişine yer açar ve yetkisiz uygulamaların dosyalarınıza el koymasını engellemenize izin verir.

Göz Kontrolü de, bir Karma Gerçeklik Görüntüleyicisi’ne sahip olduğu gibi Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesi’ne girmiştir. Şirketin uygun fiyatlı Windows Karışık Gerçeklik kulaklıklarından birini satın almanın gerekliliği olmaksızın – işletim sistemiyle uyumlu – artık 3D nesneleri evinize veya çalışma alanınıza web kameranızı veya USB kameranızı kullanarak hemen entegre edebilirsiniz.

Ayrıca, Spring Creators Update, Fall Creators Update kullanıcılarının yayınladığı Paint 3D yazılımını yineleyerek, oluşturdukları 3D modelleri alabilir ve Office 365 programlarının paketi gibi dış uygulamalara entegre edebilirler . AirDrop’tan ilham alan Yakın Paylaşım sayesinde, bölgenizdeki diğer bilgisayarlarla paylaşabileceğiniz kadarıyla da gidebilirsiniz.

Daha az üretken bir notla, Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesi, Redmond’un kaynaklarına göre, şimdi daha fazla insanın aslında onları oynatmaktan ziyade oyunları izlediği gerçeğini gözler önüne sermektedir, ancak 200 milyon kişi hala Windows 10’da oynatılmaktadır. Güncelleme, Mikser, Microsoft’un Twitch ve YouTube Oyunlarına verdiği cevap daha da hızlı olacak.

Windows 10 Photos uygulamasının yeni ‘Memories’ ve ‘Stories’ bölümlerinin tadını çıkaracak pek çok oyuncu yok. Yedekte bu yeni özelliklerle, daha önce hiç olmadığı gibi 3D efektler, geçişler, Mürekkep ve hatta video ekleyerek görüntüleri değiştirebilirsiniz.

Peki, Windows 10 için sırada ne var? Eh, Windows 10 S – Windows 10 Home ve Pro geçen yıl öğrenci odaklı Surface Laptop yanı sıra duyurdu hafif bir alternatif – yakında isim değişikliği olacak. Bu, Windows 10 S’nin Windows 10 S Moduolarak tanınacağını iddia eden Neowin ve Thurrott’taki Microsoft Watchdog’larına göre .

Buna karşılık, tam ve ayrı bir sürüm yerine bir ‘mod’ olmak, Windows 10 Home ve Pro kullanıcılarının Windows 10 S Modu haricinde x86 ve x64 programlarına erişimini açmaları gerekecektir. Windows 10 S Mode’dan hareket eden bir Windows 10 Home lisansının kilidini açmak için hiçbir şeye mal olmayacağı iddia edilirken, Windows 10 Pro’dan en iyi şekilde yararlanmak isteyenlerin 49 $ ‘lık bir para yatırması gerekecek.

Gece lambası

En küçük – ama belki de en çok hoş geldiniz – yoldan çıkma, Microsoft’un macOS Sierra’daki Gece Değişimi’nin cevabı , gecenin her saatinde bilgisayar kullanma eğiliminde olan insanlar için etkili ve hoş bir özellik.

Rakip çözümlerden daha iyi olan şey, modun gün batımı yerel saatinde başladığı veya ayarlanan saatlerde etkinleştirilip etkinleştirilmediğine ek olarak renk değişiminin tonunu nasıl ayarlayabileceğinizdir.

3D Boya

İçerik Oluşturucu Güncellemesindeki başlıca Windows 10 değişikliklerinin en havalı sesi özelliği hayal kırıklığına uğratmaz. İlk elden görüldüğünde, üç boyutlu sanat eserleri yaratmak, Microsoft’un güncellemenin ortaya çıktığı etkinlikte sahnelediği kadar basittir.

Sonra tekrar, bu uygulamanın da yaratılabilecekleri bir hayli karmaşıklığa izin verme kapasitesine sahip olduğu açıktır. Bu sadeliğin çoğu, uygulamaların sezgisel olarak iki boyutlu bir alanda üç boyutu nasıl ilettiğini gösterir. Kaydırıcıların ve diğer geçişlerin zekice, minimalist kullanımı, yaratıcınızın konumunu eksenler üzerinde değiştirmenize izin verir.

Tabii ki, önceden yüklenmiş yaratma şablonlarının geniş bir seçkisi – akvaryum balığı gibi – yeni gelenlere son derece yardımcı olacak. Doğal olarak, 3B’de serbestçe hareket etme yeteneği olmadan Boya olmaz ve bu özel yaratımları paylaşma arzusu gelir. Microsoft’un bu Paint 3D projelerini paylaşmak için online portalı olan Remix’in burada devreye girdiği yer burası.

Paint 3D’nin ortalama bir kullanıcı için bu kadar kolay bir şekilde nasıl yaratılabileceğini anlattığı, ancak yetenekleri arttıkça onları memnun edecek kadar derinlik sunacağı yol, 3D baskı sahnesi ve VR için çok iyi bir şey yapabilir. ve yolun diğer birçok alanı daha.

Verilen, bu hiçbir şekilde profesyonel kalitede bir 3D modelleme uygulamasıdır – bu sadece Windows 10 kullanıcılarının büyük çoğunluğu içindir. (Bununla birlikte, Paint 3D’de oluşturduğunuz her şeyi 3D yazıcılar için 3D-hazır FBX veya 3MF dosyaları olarak dışa aktarabilirsiniz.)

Her şeye rağmen, Paint 3D’nin yapabileceği şeyden çok etkilendik ve sadece buradan büyüyeceğini umuyoruz. Oh, ve endişelenme, eski Boya el değmemiş kalır.

Oyunlar

Microsoft, Windows 10’un başlangıcından bu yana PC oyun rönesansının davulunu yeniyor, ancak geçtiğimiz birkaç önemli güncellemeyle tempoyu artırdı. Kreşendo ile uyumlu olarak, İçerik Oluşturucu Güncellemesi, şimdiye kadar oynanan tüm oyun odaklı Windows 10 iyileştirmelerinin oyuncuları üzerinde en büyük etkiye sahip olacaktır.

Bu güncellemeye dahil olmak için en heyecan verici, ancak en az kanıtlanmış, özellik Game Game, şimdi Windows 10 Game Bar’ın (yeni güncellemeler görmüştür, fakat bir an için daha fazlası) olan yeni bir geçiştir. Oyun Modu, etkin ve tam ekran uygulama olduğunda, oyun oynamaya öncelik vermek için sisteminize CPU ve GPU donanım kaynaklarını yeniden tahsis etmesini söyler.

Microsoft’un iddia ettiği gibi sonuçlar, özellikle de belirli bir sistemin kaynaklarını vergiye tabi tutan oyunlarla, öncekinden daha istikrarlı bir kare hızlarıdır

Windows 10 Oyun Modu’nun nasıl çalıştığını çoktan ele aldık . Yine de Microsoft, zaten Game Mode’un oyun için kesinlikle optimize edilmemiş sistemlere en çok yararı sağladığı konusunda uyarıyor.

Microsoft ayrıca, bir akış platformunu satın alarak Windows 10’da oynanan oyunların ve toplulukların erişimini ciddiye alıyor: Kiriş. Gerçekte, firma tarafından yakın zamanda yapılan bir satın alma olan Beam, Twitch’inkine benzer bir PC oyun akışı ve yayın platformu idi ve web tarayıcısı üzerinden kendi akış ağına sahip, bir de Oyun Barı özelliğine dönüştürüldü. Microsoft bu yana bu akış platformunu Mixer olarak yeniden adlandırdı.

Mixer’in ana şöhreti olan bu iddia, yayıncıların PC ekranınıza akış yoluyla görüntülendiği anlarda oyunun yayıncısının ikincisini ikinci saniyede saklı tutmasıdır. Diğer bir deyişle, yayıncılar için, oyun içinde yaptığınız ve izleyicilerinizin gördükleri arasındaki zamandaki bu azalma, her iki şekilde de daha ilginç olan etkileşimde bulunmayı sağlar.

Ve bu, Microsoft’un, Windows 10’dan Mikser’e akışını ne kadar basit ölü yaptığını belirtmekten ibaret değildir.

Oyun Modu gibi, Mikser, yine, Oyun Çubuğunun bir işlevidir. Oyun Çubuğunda bu özel yayın düğmesine bastıktan sonra, sadece birkaç tıklama ve bundan sonra geçiş yaparsanız, dünya çapındaki Mikser izleyicilerine yayın yapıyorsunuz. Tabii ki zaten yapmadıysanız, bir Mixer hesabı ve bir Xbox Live hesabı oluşturduktan sonra.

Ancak, bununla ilgili bir sorun var. Mixer’ı kullanarak akış almanın ne kadar basit olduğunu ilk elden görmemize rağmen, yayıncılar bunun ne kadar karmaşık olduğunu bilirler, sadece Mixer’a yayın yapabilirsiniz. Tabii ki bu mantıklı, ama Facebook’a ya da arkadaşlarının daha muhtemel olduğu bir yere yayılmaya daha fazla ilgi duyan süper-basit akıştan en çok yararlanan insanlar değil miydi?

Bir Microsoft mühendisi, Mixer’ı bizim için son zamanlarda gösterdikten sonra ona yaptığımız zaman bunun iyi bir nokta olduğunu düşünüyordu – bu yüzden, belki de bu rüya gerçek olacak.

Sonuçta, Microsoft, oyun oynamayı Windows 10 ortamını daha da geliştirdi. Hatta Windows 10 Ayarlar bölmesinde ‘Oyun’ bölümü de vardır.

Yeni set, kuyu ayarları, Game Bar’ın nasıl çağırıldığını veya herhangi bir şekilde çalışıp çalışmadığını ve çeşitli işlevlerini etkinleştirmek için klavye kısayollarını özelleştirmenizi sağlar. Oyun DVR’ı için, kaydetme konumunu değiştirme, arka plan kaydını etkinleştirme ve diğerlerinin yanı sıra kare hızı ve video kalitesini ayarlama gibi geçişler de vardır.

Oyun ayarlarının yuvarlanması, ses kalitesi, ses birimleri, hangi kameranın kullanılacağı ve daha fazlası gibi kontroller yayınlıyor – Oyun Modu ayarı sadece bir aktivasyon geçişidir.

Cortana

Cortana’daki yeni değişiklikler, hizmeti doğrudan kullanmanın ve bilgisayarınızı nasıl kullanacağınızı nasıl basitleştirebileceğiyle ilgili daha az şey. Outlook veya Office 365’i e-posta istemciniz olarak kullanıyorsanız, Cortana bu mesajları okuyabilir ve e-postalarınızın son teslim tarihlerine ve diğer vaatlere ilişkin taahhütler içeren diline göre sizin için hatırlatıcılar oluşturabilir.

Görünüşe göre Cortana, açtığınız uygulamaları ve belgeleri, ve uygulama ve belgelerinizde nerede olduğunuzu, 30 dakika içinde PC’nize geri döndüğünüzde de kilit önem taşıyor. Ancak, bu gerçekten tüm bu heyecan verici değil, çünkü bilgisayarınız genellikle bunu zaten yapıyor, eğer cihazınız her kilitlendiğinde sizi imzalamayacaksanız.

Ancak, Cortana’nın yeniden başlatmadan sonra bile bunu yapabilmesi yeteneği (en azından kağıda) çok daha etkileyicidir, çünkü önbelleğe alma işlemi genellikle önyükleme sırasında silinir. İçerik Oluşturucu Güncellemesinin bu ilk sürümünde, bu özelliği yeniden üretemedik. Bu nedenle, bu güncellemenin 11 Nisan’da kullanıma sunulması bekleniyor.

Edge

Microsoft’un yeni Edge tarayıcısını bugünün kralı olan Google Chrome’la rekabet edebilmek için çok fazla enerji harcadığını inkâr etmek yok. Bu süredeki değişikliklerin çoğu, Microsoft’un rakiplerini fark etmediği şeylere odaklanıyor. Yeni başlayanlar için, sekmelerin Edge’de ele alınış şekli büyük ölçüde geliştirildi.

Sekme önizlemesi Edge’de uzun zamandır var, ama tekil bir şekilde var. Şimdi, “yeni sekme” düğmesinin yanındaki aşağı doğru bir ok her açık sekmenin önizlemesini üretiyor. Elbette, bunlar sadece web sayfasına ilk eriştiğinizde yakalanan minik minik resimlerdir – dinamik değiller ve güncellenmiyorlar.

Daha da iyisi, artık bir sekme seti alabilir ve daha sonra yeni ve özel bir düğme ile daha sonra erişebilmek için onları uzaklaştırabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, bu sekmeleri, bir kenara koyduğunuz diğer kümelere ek olarak, bu sekme kümelerini geri yükleme, Sık Kullanılanlarınıza ekleme veya e-posta veya OneNote yoluyla paylaşma seçeneğiyle birlikte görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kaydedilmiş sekme kümelerini veya tek tekleri de silebilirsiniz.

Ancak, onları geri yükleyen bu sekmelerin önbelleğe alınmış sürümlerini son eriştiğiniz zamandan geri getirdiğinden, sayfaları yenilemeniz gerekir. Bunu yine de yapacaksanız, bu Microsoft’un ortadan kaldırması gereken bir adımdır.

Başka bir serseri, kayıtlı sekmelerinize isim veremezsiniz. Eğer gezinti çubuğu üzerinde bulunan aynı önizleme formatında görmek de, duyu “İş” ve, diyelim ki, gibi web iş akışına göre onlara isim muktedir kılacak “Oyun Yayın Setup.” örgüt ne olursa Konuşmak için bir etiketleyiciniz olmalı.

Her halükarda, yeni sekme yönetimi araçları özellikle ziyade klavye kısayolları ile daha kendi fare ile sekmeleri göz insanlar için kesinlikle yararlı, ama biz onlar Chrome uzak millet çekecek kadar zorlayıcı konum olsun şüpheli konum. Dedi ki, hepsi akıcı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, bu sekmeler Edge’i kapattıktan sonra bile kaydedilir.

Ayrıca, yeni paylaşım tasarım dili, masaüstü ortamında cep telefonunda olduğu kadar mantıklı olan hoş bir değişiklik. Başka bir deyişle, temelde Windows 10 Mobile, Windows tabanlı paylaşım formatı Windows 10’a uygun.

Kitaplar

Bildiğiniz gibi, İçerik Oluşturucular Güncellemesi, EPUB dosya formatını destekleyen tam kapsamlı bir e-okuyucuya dönüşüyor. Bu güncelleme, Microsoft’un Windows Mağazası’nda bir Kitaplar bölümü başlatmasıyla bağlantılı olarak gelir. Rakiplerle karşılaştırılabilecek fiyatlandırma ve seçim, ücretsiz edebi klasiklerin bir koleksiyonunun yanı sıra personel önerileriyle doludur.

Ve onları satın alma ile Edge’de okumaya hazır olmaları arasındaki bağlantı neredeyse anında, Edge ile daha fazla kitap satın almak için Windows Mağazasına geri bir bağlantı sunuyor. Okuyucunun kendisi oldukça sağlamdır, içerikler, yer imi, arama, metin kontrolleri ve hatta bir metinden konuşmaya sesli okuma işlevine sahiptir. Ve kontroller önyükleme için ipeksi bir pürüzsüz.

Edge’i tam donanımlı bir e-okuyucu aracına dönüştürmek hayranlık uyandırıcıdır, ancak kaç kullanıcının bu özellikten faydalanacağını veya bu özellikten faydalanacağını merak etmelisiniz. İnsanlar Kindles gibi e-okuyucu kullanmıyorlarsa, iPad veya Android tablet gibi tablet kullanmıyorlar mı? Etrafta çok az sayıda Windows tableti bulunduğundan, birçok kişinin bunu yararlı bir eklenti olarak göreceğinden şüphe duyuyoruz, uzun bir süre doldurulmuş bir niş.

Artık, Microsoft, dosya düzenleme ve daha fazlasını etkinleştirmek için Edge için PDF desteğini genişletecekse, Edge’in genişleyen dosya uyumluluğu konusunda çok daha heyecanlı oluruz.

Windows Ink

Microsoft Edge’deki web sayfalarının üzerine mürekkep yazabilmek yeni bir şey değil, Fotoğraflar’daki resimler, Word’deki belgeler ve hatta videolar (garip bir şekilde Photo uygulamasıyla) gibi diğer dosya türleri arasında bunu yapabiliyor. hoşgeldin ek. Elbette, bu karalanmış dosyaları Windows 10 kullanarak da arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Snapchat kalabalığından bir yük çıkarmalı.

Microsoft, Windows Mürekkep’i Haritalar aracına da genişletmiştir. Şimdi, haritalar üzerinde doodle yapabilir ve planları çizmek için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Daha da önemlisi, Windows Mürekkep ve Haritalar, ne kadar uzun olursa olsun, bu çizginin gerçek dünya mesafesini üreterek düz bir çizgi veya bitişik bir yol çizmenizi sağlamak için birlikte çalışır. Temiz, ama aynı zamanda açık havada ve egzersiz keyfini gerçekten de millet için yararlıdır.

Her şeyin üstünde, iyi, pratik olarak, her şeyden çok, her şeyden önce, şaşırtıcı derecede doğal ve duyarlı hissediyor ve açıkçası Windows Mürekkep’in potansiyelini fark etmeye başlaması gibi hissediyor. Ancak, bu araçların arkadaşlarımızla fotoğraf veya videoları nasıl paylaştığımızı ya da iş arkadaşlarıyla birlikte nasıl taranmış belgeler paylaştığımızı anlamlı bir şekilde değiştirip değiştirmeyeceğini merak etmeye devam ediyoruz.

Şu anda, bu temel uygulamalardaki Windows Ink denetimlerinin her yinelemesi (Fotoğraflar, Filmler ve TV, Haritalar vb.) Basit çizim, işaretçi ve renk denetimleriyle basitçe doluyor; Haritalar için kaydet. Belki de daha fazla insanı, dokunmatik PC’lerini tam kapasitelerini kullanarak elde etmek için yeterlidir.

Fotoğraf ve Filmler ve TV

Windows Ink, bu uygulamada açılan resimlerle yapmanıza izin verdiğine ek olarak, şimdi fotoğraflar, tüm fotoğraflarınıza, ne zaman ve nerede çekildiklerine göre, yanı sıra içindeki insanlar ve önemli yerler ya da öğelere göre otomatik olarak aranabilir etiketler ekler. filmde var. Hoş bir özellik olmasa da, tanıdık geliyor mu?

Filmler ve TV uygulaması 360 derecelik videoyu destekleyecek şekilde yükseltildi, ancak daha da önemlisi Windows 10 için resim içinde resim modunu destekliyor. MacOS Sierra için en heyecan verici eklentilerden biri olan Microsoft, bu “mini modu” olarak adlandırıyor. Yönlendirmeler arasında atlamak için özel bir düğme ile. Anahtarlama bizim kısa testimizde süper bir çırpıdır, ancak pikselleri ve gri lekeleri içeren videonun yerini alan küçük bir janky.

Güvenlik ve gizlilik

Microsoft, Windows 10 için Güvenlik ve Güncelleştirmeler’deki güvenlik ve gizlilik önlemlerini, yeni bir Windows Defender Güvenlik Merkezi ile geliştirmiştir. Bu yeni uygulama, orijinal Windows Defender – virüs taraması ve benzerlerinin tüm işlevlerini alır ve bunları yeni özelliklerle birleştirir.

Bunlardan en önemlilerinden biri, erken test yazılımımızda henüz tamamen işlevsel değilken, Windows Defender’ın kendisinden farklı olmayan bir tarama aracı aracılığıyla anahtar sistem fonksiyonları ve durumları hakkında bilgi vermesi beklenen Cihaz Sağlığı Danışmanıdır.

Muhtemelen yeni paketin en kullanışlı aracı olan “Yeni başlangıç” dır. Bu araç, Windows 10’un temiz bir sürümünü PC’nizde yeniden yüklemenize, kişisel dosyalarınızı korumanıza ve önceden yüklenmiş olan tüm üçüncü taraf uygulamalarını silmenize olanak tanır. cihazınızda veya daha sonra yüklü. Bloatware yüklü bir büyük ad satıcısından bir Windows 10 PC satın aldıysanız, bu sizin için bir araçtır ve Microsoft’un nihayetinde durmak için övgüyle karşılanması gereken bir şeydir.

Diğer bir özelliği ise, web kamerasının kullanıcının cihazdan uzaklaştığını algıladığında PC’nin otomatik olarak kilitlenmesini sağlayan “Dinamik kilit” özelliği. Ancak, bu özellik bu yazılımla test için pek uygun değildi, bu yüzden 11 Nisan’da tam olarak test etmek zorundayız.

BT yöneticilerinin bir sistemde neden oluyor sorunlara (örneğin, bir e-posta) tüm yol kaynağından tehditleri takip edebilir, böylece BT millet için, Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) portal şimdi Office 365 ATP bağlanacaktır veya daha kötüsü.

Gizliliğe gelince, Microsoft şeffaflığı geliştirmek için gittiği uzunluklardan şaka yapmıyordu. Bir başlangıç ​​için, yeni kurulum deneyimi, açıklık için çok daha dostça ve tamamen sesle harekete geçirilmiştir. Seslendirme, her işlevin gizlilikle ilgili olarak amacını açık bir şekilde tanımlar ve tasarım artık jargon dolgulu metinlerin bir sürü seçeneğiyle seçenekleri ortaya çıkarmaz.

Ancak, Microsoft’un, topladığı temel ve anonimleştirilmiş bilgileri azalttığını iddia etmesine rağmen, Windows 10’un topladığı veriler üzerinde duruşunu beklemeyin. Şimdilik, en azından Microsoft, hangi kategoride topladığı verileri (ve paylaşımlarda) üç kategoride değil: “Temel” ve “Tam” olmak üzere basitleştirmiştir.

Editörün Notu: Burada ve bizim kararımızdaki aşağıdaki sayfalar büyük ölçüde henüz Windows 10’u kullanmayan okuyuculara yöneliktir. Hoş geldiniz, potansiyel yeni başlayanlar]

Temel kullanımda, Windows 10, Windows 7’den bir milyon mil değildir. Başlangıç ​​menüsü, temelde değiştirilmiş olsa da (kısaca daha fazla). Anahtar fonksiyonların hepsine düz, fonksiyonel bir his veren görev çubuğundan erişilebilir. Tasarım dili rafine edilmiş gibi hissedilir – örneğin pencere sınırları daha küçüktür. Yıldönümü Güncellemesi, loş ışıklı (veya gerçekten aydınlatılmamış) bir odayı tercih ederseniz, arayüzü ve tüm Mağaza uygulamalarınızı daha karanlık bir arayüze geçiren yeni bir karanlık mod ekler.

Windows 8’in kısa ömürlü takas çubuğuna koyduğu temel denetimler ve tanıdık açılır bildirimler, sağdan hızlıca kaydırarak veya bir bildirim simgesini tıklatarak açtığınız yeni bir Eylem Merkezi bölmesinde birleştirilir. Yıldönümü Güncellemesinde, bu saat sağa doğru hareket eder ve okunmamış uyarıların sayısını gösterir.

Anahtar ayarları Eylem Panosunun alt kısmında bulunur: Wi-Fi, Bluetooth, Uçak Modu, Tablet modu, OneNote’un yerleşik sürümünü açmak için yeni bir Not özelliği ve tam Ayarlar uygulamasına bir bağlantı. Tabletiniz varsa rotasyonu kilitleme seçeneğini göreceksiniz. Ayrıca, saatlerin ayarlanması yerine elle açmak zorunda olmanıza rağmen, bildirimleri engellemek için Windows Phone Sessiz Saat’in bir sürümü de vardır.

Ayarlar uygulamasında, bu Hızlı Eylemlerden hangilerinin Eylem Merkezi’nde görüneceğini ve hangi uygulamaların size bildirim gönderebileceğini seçebilirsiniz. Bildirimler göründüğünde, onları dokunarak uzaklaştırabilir, fareyle sürükleyebilir veya yalnızca bir defada veya tüm grup için kapatmak için X simgesini tıklayabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı görmek için aşağı oka dokunun veya tıklayın. Bir de Clear All seçeneği var.

Yıldönümü Güncellemesinde, tek bir uygulamadaki bildirimlerin sayısı sınırlandırılmıştır. Bu, size açık web sitelerinin uyarılarını verebilecek Edge’i içerir; Sınırsız güncellemeler gönderebilmek yerine, her uygulama en yeni üç kişiyle sınırlıdır. Bir Android veya Windows 10 Cep telefonunu PC’nize bağlarsanız, telefon uygulamalarınızdan bildirim alırsınız.

Görev çubuğu

Microsoft, görev çubuğunun görünümünü hafifçe değiştirmeye devam ediyor. Windows düğmesi her zaman orada (ve Windows 8 kısayolların güç kullanıcı menüsü için hala sağ tıklayabilirsiniz), artı yanında arama kutusunu daraltabilir veya gizleyebilirsiniz. Uygulamanın birden fazla pencereye sahip olması durumunda (eğer birden fazla pencereyi de gösteren geçerli uygulama için gölgeli bir yer paylaşımlıysa) uygulamada ikinci bir çubuğu gösteren açık bir simge olduğunda, sabitlenmiş simgeler, bunların altında ince renkli bir çubuk alır.

Görev çubuğuna sığacak daha fazla simge varsa, bildirim alanı (sistem tepsisi olarak hala bildiğiniz halde) bir açılır pencereye doğru genişler ve yine de simgelerin çoğunu – ama tümünü değil – sürükleyebilirsin İstediğiniz sipariş. Dokunmatik klavyenin ve yeni Mürekkep Çalışma Alanının simgeleri saatin yanında sabitlenir (ancak bunları kapatabilirsiniz, ancak onları taşıyamazsınız). Hala boş pencereye (Aero Peek) hızlıca bakmak için farenizi sağ köşede gezdirebilir veya tüm pencerelerinizi en aza indirmek için en sağdaki köşeyi tıklayabilirsiniz, ancak şimdi Eylem Merkezi düğmesinin sağındadır.

Dokunmatik klavyede yeni emojiler var. Bunlardan altısı Windows Insider ninja kedi karakterini kutlar, birçoğu diğer platformlardaki emoji’lerle daha yakından eşleşecek şekilde yeniden tasarlanır ve yüzleri olan birçok ikonun cilt tonunu değiştirmenize izin veren yeni bir ten rengi düğme vardır. Simpsons sarı dahil altı tondan. Yine de istediğin emoji için avlanmak zorundasın – Windows Mobile klavyesini burada görmek istiyoruz, bu da diğer otomatik-doğru önerileriyle birlikte emojiyi gösteriyor.

Saatin tıklatılması, ayarladığınız alternatif saatler ve aylık takvim ile yeni saat ve takvim bölmesini açar. Yıl dönümü güncellemesinde, ikincisi her gün için tıkladığınız gündemi gösterir (Takvim uygulamasından alınır, böylece uygulamayı kullanmasanız bile bunu hesabınıza bağlamaya değer).

Başlat menüsü

Windows 10, Windows 8’in canlı döşemelerini ve tanıdık Başlat menüsünü yeni, yeniden boyutlandırılabilir bir menüyle birleştirir. Yaklaşan toplantılar, hava durumu tahminleri, haber hikayeleri, spor sonuçları ve Twitter, Facebook ve e-postadan gelen mesajlar gibi bir bakışta görebileceğiniz bilgileri görmek için favori uygulamalarınız için fayansları iğneleyebilirsiniz. Karolar yeni içeriği gösterecek şekilde canlandırılır ve bunları Windows 8’de yapabildiğiniz şekilde gruplandırabilir ve adlandırabilirsiniz. Onları ne kadar yararlı bulursanız, hangi uygulamaların pime yetecek kadar bağımlı olduğuna bağlıdır.

Başlat menüsünün geri kalanı, uygulamalar ve kontrollerin bir kaydırma listesidir. Yıldönümü Güncellemesi bunu ikiye böler: solda, küçük simgelerin (sırayla) hesap ayarlarınızı değiştirmenizi, PC’yi kilitlemenizi veya oturumu kapatmanızı sağlayan bir çıkış menüsü olduğunu hatırlatmak için genişleyen hamburger menüsü. Dosya Gezgini ve Ayarlar için simgeler ve güç seçeneklerine sahip başka bir menü ile birlikte. Rahatsız edici bir şekilde, bu bölümü genişletmek, uygulama listesinin geri kalanını gizler, böylece onu genişletemezsiniz.

Sabitlenmiş ve sık kullanılan klasörler içeren bir atlama listesi için Explorer simgesine sağ tıklayın. Ayarlar’a girerseniz, ekstra klasörler ekleyebilirsiniz, ancak sadece standart bir listeden.

Dosya Gezgini geliştirmeleri

Dosya Gezgini biraz makyaj yapıldı ve Yıldönümü Güncellemesinde yeni bir simge alır. Artık düzenli olarak erişmek istediğiniz klasörleri sabitleyebileceğiniz ve sabitleyebileceğiniz bir Hızlı Erişim alanınız var. Dosya Gezgini’nin ‘ev’ ekranında, Sık Kullanılan Klasörler ve Son Kullanılan Dosyaları da görebilirsiniz. Şimdi çok daha faydalı.

Her zaman sağ tıklayıp Hızlı Erişime Ekle’yi seçerek öğeleri Hızlı Erişim’e sabitleyebilirsiniz.

Sağ tıklama menüsünü kullanmanıza gerek kalmadan pencerenin üstündeki şeritte erişebileceğiniz çok daha fazla dosya işlemi vardır.

Eski Windows 8 Share logosu artık tüm uygulamalardan dosya paylaşımı için kullanılıyor. Bir dosyayı doğrudan Dosya Gezgini penceresinden e-posta ile göndermeyi veya bir ZIP dosyasına eklemeyi seçebilirsiniz.

Microsoft OneDrive, Dosya Gezgini’nde bir bölüm alır, ancak bu, senkronize etmeyi seçtiğiniz dosya ve klasörlerin kısayoludur. Artık yalnızca bulutta bulunan dosyalar için yer tutucuları görmüyorsunuz. Bu özellik, bazı kullanıcıları şaşırtmış, aynı zamanda tüm bulut sürücünüzü istediğiniz zaman kullanıma sunmuştur. Dosyalarınızı şimdi bulutta görmek için çevrimiçi olmaya ve OneDrive Store uygulamasını kullanmalısınız.

Ayarlar

Windows 8’de, bu can sıkıcı bir temel ve kontrol panelinde hala birçok seçenek vardı. Denetim Masası Windows 10’da hala var ve teknik bir kullanıcı iseniz, zaman zaman karşınıza çıkacaksınız. Ancak kullanıcıların çoğu bunu asla görmeyecek.

Ayarlar artık çok daha kapsamlı bir çözümdür ve daha mantıklı bir şekilde düzenlenmiştir. Kontrol paneline ihtiyaç duyabileceğiniz birkaç şey vardır – örneğin bir ağ bağdaştırıcısını sıfırlamak için – ancak bunlar arasında çok az ve çok uzaklar.

Windows 10’dan bu yana Windows Vista’dan itibaren Ayarlar menüsünü kullanarak Denetim Masası’nda arama yapabildiniz, bu aramadan aldığınız şey, neyi değiştirmeniz gerektiğini kolayca görebileceğiniz temiz ve net bir arabirimdir.

Evrensel Uygulamalar ve yeni Windows Mağazası

Evrensel uygulamalar, Microsoft’un Windows 8’de Metro, Modern ve Mağaza uygulamalarını çağırdığı en son sürümdür. Windows 8 için yazılan uygulamalar hala çalışacaktır, ancak Charms bar ve uygulama kontrollerini açmak için dokunma hareketleriyle Microsoft, bir Windows 10 için yeniden yazılmayan tüm uygulamalar için uygulama komutlarının oldukça garip bir menü çubuğu. Yeniden yazılan uygulamalar hamburger menüsünü kullanma eğilimindedir, bu da navigasyon için ekranda bolca alan bir masaüstü PC’de can sıkıcıdır. Ancak hamburger menüsü seçenekleri saklıyor.

Windows 10 yavaşça daha fazla uygulama alıyor: yeni bir Amazon uygulaması var, iyi bir VLC uygulaması var ve Ring gibi bir kablosuz güvenlik kamerası satın alırsanız bunun için bir uygulama bulacaksınız. Ancak Mağaza, iOS ve Android eşdeğerlerinden hala daha küçük.

Yıldönümü Güncellemesinde Mağaza, bir kez daha en çok yapılan seçmeler, öne çıkan uygulamalar, listeler ve koleksiyonlarla dolu yeni bir tasarıma sahip. Aramak için ilginç uygulamalar olduğu için uygulamalara bakmanın neredeyse bir yolu var gibi görünüyor.

Yerleşik Windows 10 uygulamaları

Ancak, işletim sisteminin yerleşik uygulamaları hala gelişiyor ve Yıldönümü Güncellemesi bazı ekstralar ekliyor. Yeni Photos uygulaması, PC’nizde ve OneDrive hesabınızda bulunan tüm resimleri, bazı kullanışlı düzenleme araçlarıyla birlikte gösterir. Hızlı, duyarlı ve kullanımı kolaydır.

Posta ve Takvim uygulamaları, masaüstü veya akıllı telefon sürümleri olan Outlook ile eşleşmez, ancak mükemmel işlevsel ve yetkin uygulamalar.

Sosyal medya entegrasyonu ile birlikte (Twitter ve Facebook birlikte oynamadı ve diğer sosyal ağlar ilginizi çekmiyordu), People uygulaması basit bir adres defterine indirildi. Bunları silmek veya bağlamak için birden fazla kişi seçemezsiniz (yalnızca kişileri tek tek bağlayabilirsiniz).

Spor ve Haberler, hala biraz fazla huzursuz hissetmelerine rağmen faydalı olurlar. Hızlı başlarlar ancak Başlat menüsünde en çok canlı fayans olarak kullanabilirsiniz. Öldürücü spor hayranları Spor uygulamasından yeterli bilgi alamayabilirken, Haberler hikayelerin iyi bir toplayıcısıdır (yerel haber kaynaklarını kapsayan sayfa özellikle iyidir). Para uygulaması, hisseleri takip ederseniz veya piyasayı takip etmek istiyorsanız kullanışlıdır. Reader uygulamasını Mağaza’dan yine de alabilirsiniz, ancak artık varsayılan olarak yüklenmez.

Haritalar gelişmeye devam ediyor. Yıldönümü Güncellemesinde, farklı sekmelerde birden fazla harita ve yeri görebilir, trafiği, kazaları ve trafik kameralarını görüntüleyebilir ve hatta parmağınızla veya bir kalemle bir harita üzerinde rota çizebilir, ardından mesafeyi ölçebilir veya yol tariflerini alabilirsiniz (ki bu, sağdan çok daha kolay) İstediğiniz rotayı almak için pushpins’i tıklayıp sürükleyerek).

Groove Music uygulaması (bir zamanlar Xbox Music olarak bilinen bir müzik aboneliği servisi için adlandırılmıştır) kesinlikle yeni Keşfet bölümündeki Groove Music Pass aboneliğini zorlar – ama aynı zamanda PC’nizde veya OneDrive’ınızda müzikle de çalışır (yavaş olabilir) ağ sürücüsündeki müziği indekslemek için).

Groove, uygulamanın önceki sürümlerinden bu yana sıçramalara ve sınırlara ulaştı. Sonunda, müzik çalarken görev çubuğundaki Groove simgesinin üzerine geldiğinizde açılan küçük resim medya yürütücüsü denetimi vardır. Yıldönümü Güncellemesinde, parçalarınızın çeşitli parça listelerini otomatik olarak oluşturan Groove çalma listelerinizi özellikle seviyoruz – uzun parçalar, Groove servisinde çok fazla çalınan parçalar, bir süredir dinlemediğiniz parçalar, başa çıkmanıza yardımcı olacak parçalar Pazartesi sabahları ile … sık sık değişiyorlar ama onları daha sonra saklayabilirsiniz.

Kendi akıllı çalma listelerinizi oluşturamazsınız – Zune Player’ın sahip olduğu ve Windows Media Player’ın bile yapabileceği bir şey (yalnız iTunes) – ve eğer favori bir sanatçıyı ‘radyo olarak akan bir çalma listesi için tohum olarak kullanmak istiyorsanız Kanal ‘bir Groove Pass’a ihtiyacınız var. Öyle olsa bile, Groove, müzik için olmasa bile, müzik çalmaya çalışmak için kesinlikle değer.

Önemli ölçüde geliştirdiği bir diğer uygulama, Anniversary Güncellemesine otomatik olarak yüklenen ve ayrı Skype Video ve Mesajlaşma uygulamalarının yerini alan Skype Preview’tır (ancak masaüstü Skype uygulamasını da koruyabilirsiniz).

Bunun daha önceki bir versiyonunu denediyseniz, umutsuzluğa kapılmayın; şimdi mükemmel bir özellikler kümesine sahip ve hızlı ve duyarlı. Ayrıca, video sürümleri ve sohbet ile birlikte (her ikisi de bire bir veya grup sohbetleri olabilir) erken sürümlerde eksik olan çeviriciye sahiptir.

Yapış ve sanal masaüstleri

Pencereleri ekranınızın kenarlarına takabilme özelliği küçük bir şey gibi görünebilir, ancak birçok Windows kullanıcısı her gün bir şey yapıyor. Apple, Mac kullanıcılarının aynı etkiyi elde etmek için üçüncü taraf uzantıları kullandığını açıkça fark etti; şirket OS X El Capitan’da pencere yakalamayı başlattı.

Windows 8, her iki yakalanmış pencereyi bir kerede yeniden boyutlandırma seçeneğini ekledi, ancak ayrı bir pencerede tamamen kalmak zorunda olan modern uygulamalarla birleştirdi. Windows 10, modern uygulamaları masaüstüne her şeyle birlikte koydu, ancak orijinal olarak yeniden boyutlandırmayı yeniden boyutlandırdı. Şimdi sadece iki pencere ve masaüstünde de gösterilen parmak dostu Tablet Modunda, yani pencereleri ekranın üçte biri ve üçte ikisi olmak istiyorsanız kolayca kullanabilirsiniz.

Tablet Mode, Microsoft’un Windows 8’de başlayacağı ve önümüzdeki yıllarda satışa sunulacağı inanılan birçok tablet PC’yi satın alan kullanıcılara yönelik. Intel’in yaptığı gibi, ayrılabilir klavyeli 2’si 1 arada bilgisayarın arkasına çok fazla ağırlık veriyor.

Orijinal olarak adlandırılan Continuum (şu anda Windows Mobile telefonlarının büyük bir ekran ve klavye kullanabilme şekli gibi bir dizi özelliği kapsamasına rağmen), Windows 10’un Tablet Modu akıllı olduğu için akıllı. Klavyeyi ayırın ve masaüstüne dokunarak kendini hazırlayın – Başlat menüsü Başlangıç ​​ekranı olur ve uygulamalar tam ekran görünür. Windows 8’in haklı olduğu bir şeydi; Bir uygulama ekranı, klavyeniz olmadığında dokunmatik özellikli cihazlar için daha iyi bir başlatıcıdır.

Görev Çubuğu daha fazla dokunmaya duyarlı hale geldi. Simgeler daha aralıklı, sabitlenmiş uygulama simgeleri hiç görünmezken, yalnızca Görev Görünümü’nde dolaşıyorsunuz. Sistem tepsisinde gösterilecek simgeleri seçebilirsiniz. Başlat simgesi artık bir geri düğmesiyle birleştirildiğinden, önceki uygulamalara geri dönebilirsiniz – daha önce Başlat menüsünde olsanız bile.

İsterseniz, Tablet Modu ile Tablet olmayan arasında, Eylem Merkezi’nin altındaki ayarlardan kendiniz değiştirebilirsiniz. Bu, eğer bir dokunmatik dizüstü bilgisayarınız varsa ve bir sunum için Tablet Moduna koymak istiyorsanız yararlı olabilir.

Görev Görünümü

Alt-Tab, uygulamaların onlarca yıl boyunca nasıl çalıştığını görmenin bir yolu olmuştur, ancak birkaç kullanıcı buna aşinadır. Yıllar geçtikçe Microsoft, Windows Vista’daki 3D Windows Flip görünümü ve Windows 8.1’deki sol kaydırma gibi açık uygulamalar arasında geçiş yapmak için başka yollar ekledi.

Windows 10, çalışan uygulamaların küçük bir görünümü için hem Alt-Tab hem de Windows-Tab’i kullanır, ancak aynı zamanda Cortana arama çubuğunun yanında yeni bir tam ekran Görev Görünümü ve bunun için görev çubuğunda daimi bir simge vardır. kapatmak).

İstediğiniz uygulamayı seçmek için fareyi kullanabileceğiniz bir uygulama genel bakışına götürür. Oldukça zeki ve Windows 10’un herhangi bir modunda görev çubuğunda bunun için her zaman bir simge var.

Ancak Görev Görünümü’nün yapabileceği başka bir şey var – birden fazla masaüstü. Görev Görünümü’ne gidin ve sağ altta başka bir masaüstünü eklemenizi sağlayan bir simge var. Bu sayede, e-postanız için belki de Photoshop çalışmalarınız için bir ekranınız olabilir. Bu, Mac için yıllardır olmasına rağmen, Windows için güzel bir özellik, çünkü OS X 10.5 Leopard 2009’da ‘Spaces’ı tanıttı.

Uygulamalar birden fazla masaüstünde açılabilir, ancak başka bir masaüstündeki pencerelere geçemezsiniz; işler güzelce ayrı tutulur. Alt-Tab sadece içinde bulunduğunuz masaüstünde çalışır. Masaüstünü değiştirmenin tek yolu Görev Görünümü’ne girip başka bir açık masaüstü seçmektir. Buradan, her masaüstü simgesinin üzerine geldiğinizde görünen X simgesini kullanarak masaüstlerini de kapatabilirsiniz.

Yıldönümü Güncellemesinde, tüm masaüstünüzde tüm zamanların gösterilmesini istediğiniz bir uygulamaya sahip olabilirsiniz – tüm uygulama ya da sadece bir pencere (örneğin, içinde bulunduğunuz sohbet gibi).

Diğer geliştirmeler

Windows 10 ile gelen daha fazla PC, Windows ve uygulamalar, web siteleri ve ağlara giriş yapmak için parmak izi, yüz taraması veya iris taraması kullanmanıza olanak sağlayan biyometrik güvenlik donanımını içerir. Buna Windows Hello(kimlik bilgilerinizin güvenli bir şekilde depolanması için kullanılan farklı bir ad, Windows Passport, ancak yıldönümü güncelleştirmesinde, hepsi aynı ada sahip) olarak adlandırılır.

Windows ayrıca, şifreniz yerine kullanmak için bir PIN ayarlamanızı ister. Bu, klavyeniz olmadığında Windows’a giriş yapmayı daha kolay hale getirir – bu, Windows’un daha telefon benzeri bir deneyim oluşturmasının bir parçasıdır – ancak aynı zamanda kimlik bilgilerinizin daha güvenli bir şekilde TPM’de saklandığı anlamına gelir (PIN’ler bu güvenli donanıma girer) , şifreler yok).

Şaşırtıcı bir şekilde, Windows Hello’in, Windows 10’un yayımlanan sürümünde Credential Guard gibi iş güvenliği özelliklerinin aynı donanım korumalı güvenli alanını kullanmadığı ortaya çıkıyor. Ancak yıldönümü güncellemesiyle, biyometrik verileriniz de burada saklanıyor.

Yıldönümü Güncellemesinde, Hello, en son standart olan FIDO 2’yi desteklemektedir. Bu, uygulamalarda ve Edge tarayıcısında parola yerine, Hello biyometresini kullanmanızı sağlar, ancak yalnızca bunu açıkça destekleyen uygulamalar ve siteler için çalışır. Yüzünüzle uygulamaları oldukça mutlu bir şekilde satın alabileceğiniz Mağaza uygulaması.

PC’nizde biyometri yoksa Anniversary Update, güvenli bir şekilde oturum açmak için parmak izi veya iris tarayıcısı veya USB aygıtı veya akıllı saat gibi giyilebilir bir telefon kullanmanıza izin verir, ancak çok sayıda cihaz yoktur. Bu iş için henüz FIDO 2’yi destekliyor.

Windows Defender artık başka bir virüsten koruma yazılımına sahip olsanız bile hızlı taramaları otomatik olarak çalıştıracaktır, ancak bu işlem, çalıştığı ve herhangi bir sorun bulunmadığını söylemek için Action Center’da can sıkıcı yeni bir bildirim ile birlikte gelir. Bunu başka birçok bildirimi de kapatmadan kapatamazsınız.

Arkadaşlarınızla kablosuz bağlantıları paylaşmak için kullanışlıdır ama tartışmalı Wi-Fi Sense özelliği, tartışmadan (Wi-Fi şifrelerinizi sızdırmaz) değil, devam etmeye değecek kadar kullanılmadığından dolayı gitmiştir.

Yöneticilerin hangi uygulamaların ve belgelerin kullanabileceğini ve dosyaları nerede kaydedebileceğini kontrol etmesini sağlamak için uzun vadede vaat edilen kurumsal veri koruması, sonunda Windows Information Protection olarak ortaya çıktı ve bunu isteyen işletmeler zaten Intune gibi yönetim araçlarına sahip olacaklar. ihtiyacı var. Benzer şekilde, Yıldönümü Güncellemesi yeni Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması aracısını içerir, ancak işletmelerin kullanmak için servise abone olmaları gerekir.

Hala bir gecikme ayarlamanıza izin veren güncellenmiş Snipping Tool’u seviyoruz, böylece daha önce açık tutamayacağınız bu sinir bozucu menüleri ekrana getirebilirsiniz.

Güç kullanıcıları, Windows 10’un Komut İstemi penceresini nasıl güncellediğini – küçük bir biranın tadına varabilirdi – diyebilirdiniz, ancak artık metni doğru şekilde seçebiliyor, kopyalayıp yapıştırabiliyorsunuz. Ctrl-V gerçekten işe yarayacak. Metin, pencere yeniden boyutlandırıldıkça yeniden akar.

Ve Yıldönümü Güncellemesinde, Linux için Windows Alt Sistemi, gerçek Linux uygulamalarını, özellikle de Bash kabuğunu çalıştırabileceğiniz anlamına gelir; geliştiriciler ve web yöneticileri için kullanışlıdır. Sanal makineleri çalıştırmak için Hyper-V kullanıyorsanız, Hyper-V’yi sanal bir makinede çalıştırabilirsiniz, böylece bir sanal makineyi bunun içinde çalıştırabilirsiniz (ve kaynaklarınız bitene kadar).

Birden fazla ekrana sahip yüksek DPI PC’ler, gelecekte daha kapsamlı bir gözden geçirme vaadi ile Yıldönümü Güncellemesinde bazı iyileştirmeler elde ediyor. Özellikle, bir Surface Pro 4 gibi yüksek bir DPI aygıtı yerleştirirseniz, farklı ekranlarda yanlış çözünürlükte görüntülenen bazı uygulamaları bulabilirsiniz.

Windows eski uygulamalar için tüm sorunları düzeltebilir ve bazı uygulamaların kullanımı çok küçük olan simgeleri gösterdiğine hala inanıyorum, ancak Yıldönümü Güncellemesinde kesin iyileştirmeler var – WPF kullanan uygulamalar düzgün bir şekilde ölçeklenecek ve güncellemeler PowerPoint ve Skype for Business için (sadece Yıldönümü Güncellemesi’nde sorunu gideren) geliyor.

Not Defteri kullanıcıları için yüksek DPI desteği almakta kullanılan not defteri, ancak daha önemlisi, bu sürümdeki geliştirmelerin diğer uygulama geliştiricilerin kullanımına hazır olduğu anlamına gelir.

Windows 8’den farklı olarak, Windows 10 yolculuğuna devam etmek ve işletim sisteminin erken bir çalışmadan sürümün ve büyük güncellemelerin içinden nasıl geliştiğini görmek kolaydı. En yeni İçerik Oluşturucu Güncellemesi ile, Windows 10 bir kerede daha fazla yeni özellik ve mevcut birçok araç için iyileştirmeler görür. Windows 10’u kesin olarak öneremediğimiz birkaç durum var – ancak şimdi yükseltmek için ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın.

Windows 10’un arkasındaki bir diğer önemli fikir de ses: mümkün olduğunca çok sayıda cihazda mevcut olması gerektiği. İşte bu yüzden bir Raspberry Pi üzerinde çalışan Xbox One ve HoloLens ve Nesnelerin İnterneti versiyonu geliyor; Microsoft, PC’lerin PC’nin geleneksel fikrinden uzaklaştıklarını benimsiyor.

Biz beğendik

Windows 10 performansı, güvenilirliği gibi etkilemeye devam ediyor ve Microsoft, artık hem Windows 7 hem de Windows 8.1 hayranlarını memnun eden arayüzü geliştirmeye devam etti.

Arama (Cortana aracılığıyla) gibi temel özellikler kesinlikle sağlamdır. Ayarlar uygulaması (Windows 8.1’de bile bir hayal kırıklığı) Kontrol Paneli için değerli bir yedek olmaya devam ediyor. Denetim Masası hala mevcut iken, neredeyse hiç gidersiniz Ayarlar’ın yeni gücü gücü, kanıtıdır.

Kapakların altında, güvenlik artık İçerik Oluşturucular Güncellemesi ile daha da geliştirildi ve Windows Hello ve biyometrik destekle, daha fazla web sitesi ve uygulama içeriyorsa, hendek şifrelemenin eşiğindeyiz. Şeffaflık, kutudan çıkmış yeni bir deneyimle, burada da büyük bir destek gördü.

Windows Mürekkep ve oyun geliştirmeleri bu yıl belki de Windows 10’un ilgili uçları için belki de en önemlisidir ve Paint 3D, kitlelere yepyeni bir yaratım aracı getiriyor.

Beğenmedik

Bazı yeni özellikler sunarken bile, Microsoft, Edge’in izlenimlerinde de belirtildiği gibi, bunu eksik bir şekilde gerçekleştirmiştir. Hala geçiş yapmak için satılmadık. Yeni sekme yönetimi deneyimine açıktır, ancak biraz eksik hisseder. Bu arada, e-okuyucu yükseltmeleri çok büyük, ancak uzun süredir doldurulmuş bir nişe sahipmiş gibi hissediyorlar.

Ayrıca, şeffaflık konusundaki gelişmeleri takdir ederken, Microsoft’un yazılımı kullanımınızla ilgili çok sayıda veri topladığı gerçeğini değiştirmiyor.

Son olarak, büyük Cortana iyileştirmeleri gibi bazı önemli güncellemelerin bu inceleme için zamanında işlevsel olmadığına inandık.

Son karar

Nihayetinde, Windows 10 Creators Update’teki herkes için bir şey, Night Light’dan oyun ve Windows Ink’e kadar geliştirmeler, Edge’de yeni bir e-okuyucu ve Paint 3D uygulaması.

Bununla birlikte, hala tahriş hissi var, ve Windows 7 (veya hatta 8.1) üzerinde o kadar çok rahat olan insanlar var ki o OS’lerin dişte uzun süre kalmasına kadar yükseltmek istemiyorlar. Donanım üreticilerinin cihaz sürücülerini çıkarmamış olduğu çevre birimleri.

Microsoft, şu anda Xbox One’da (ve ona erişimi olan birkaç kişi için HoloLens) ve Windows Mobile’da ve Mağaza uygulamalarında genel olarak çalışan (ki bunlarla karışık olmayan) evrensel uygulamalar fikrine bağlı kalmıştır. .

Bunların kalitesi karışıktır: Mail ve Takvim yetkin olsa da, Outlook ile Windows Mobile üzerindeki sürümlerin arkasında uzun bir yol var, Groove mükemmel bir medya oynatıcı olacak şekilde şekilleniyor (bir Groove Pass için ödeme yapmanıza veya müziğinizi OneDrive bunu en iyi şekilde kullanacak) ve Skype son olarak kullanılabilir durumda. Kenar ayrıca yaşayabilir bir duruma mezun olmuştur. Ve sadece masaüstü uygulamaları bir kenara itilmemiş, Microsoft, yüksek DPI, çoklu ekran sistemlerinde daha iyi görünmesini sağlamak için çalışıyor.

Ancak çoğu zaman, İçerik Oluşturucu Güncellemesi, Windows 10’un geçen yıl boyunca kendini gösterdiği başarısını sağlamlaştırmaktadır. Kurulum basittir, performans genellikle mükemmeldir, güvenlik artırılır (işletmeler için daha fazla seçenek ile) – ve Windows 10 ile ilgili en çekici şey sadece işe yarar olmasıdır. Windows 8 veya 8.1’de olduğu gibi bir öğrenme eğrisi yoktur. İnsanlar görev çubuğu arama veya Görev Görünümü gibi özelliklerle uğraşmak zorunda kalmasa bile, aslında işletim sistemindeki temel deneyimlerinden hiçbir şey almaz. Çoğu insanın ihtiyaç duyacağı hemen hemen her şey, Başlat menüsünde veya Eylem Merkezi’nde.

Ayrıca, İçerik Oluşturucu Güncellemesinin ardından Windows 10’un geliştirmeye devam edeceğine dair iyi bir inanç getirdikten sonra daha da fazla geleceğini bilerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.