Kapat

Herkesin Kullanması Gereken 5 Teknik Güvenlik

Anasayfa
Güvenlik Herkesin Kullanması Gereken 5 Teknik Güvenlik

İnternet, fark etmemiş olmanız durumunda virüs, kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanları ve diğer aldatmacalarla dolu. Tek bir bilgisayarı güvenceye almak için yeterince zor olsa da, çevrimiçi güvenliği% 70’ten fazla kişinin ‘çoklu cihaz kullanıcısı’ olduğu gerçeği ile çevrimiçi güvenliği sürdürmek karmaşıktır. Bu oran 25 ila 49 yaş grubunda daha yüksektir .

Bu çoklu cihazlardaki tehditlerin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcıların özellikle uyanık olmaları gerekmektedir. Seni ele geçirdik, bu tavsiyelere bir bakın.

1. Virüsten koruma yazılımı yükleyin

Rutin olarak, yeni virüsler ve Truva atları, fidye yazılımları, solucanlar, reklam yazılımları ve casus yazılımlar gibi diğer kötü amaçlı yazılım türleri tanımlanır. 2017 yılında ortaya çıkan Bad Rabbit fidye yazılımı gibi yaygın kötü amaçlı yazılımlar , haber döngüsünü yakalayabilecek kadar yaygın hale gelebilirken, her geçen gün bir milyon yeni zararlı yazılım parçası tespit edildiğinde, geçen sene yarısından fazlası Amerika Birleşik Devletleri nüfusu etkilendi.

Durum göz önüne alındığında, etkili bir antivirüs çözümü kurmak için bizi teşvik ediyor. İyi uygulama, her zaman açık olan bir antivirüs programına sahip olmaktır, bir diğeri ise, haftada bir kez ve gerektiğinde daha sık aralıklarla çalıştırılabilir.

PC’nizi korumak için En İyi Seçtikleri Antivirüs Yazılımımıza ve bazı ücretsiz alternatiflere göz attığınızdan emin olun . Ayrıca, akıllı telefonunuzu ve tabletinizi de unutmayın ve Android ve iOS cihazlarınızı koruyun .

2. Kimlik avı e-postalarından kaçının

Kimlik avı e-postaları yeni bir şey değildir, ancak gitmiş olan yanlış isteklerin olduğu günler, yanlış yazımlar ve Nijerya’ya para göndermenizi isteyen yapıştırılmış logolar. Bu günlerde, kullanıcının e-postayı meşru bir gruptan aldığını kandırmak isteyen hileli kişi veya kuruluştan gelen kimlik avı dolandırıcılığı çok daha karmaşık ve inandırıcıdır.

Bir alıcı, bir e-postanın orijinal olduğuna inanıyorsa, büyük olasılıkla kimlik ve mali bilgi sağlamaları muhtemeldir. Saldırı olarak bilinen kimlik avına ilişkin bir uygulama, kullanıcıları, kişisel bilgileri elde etme amacı doğrultusunda, meşru gibi görünmek üzere tasarlanan sahte bir web sitesine yönlendirir.

Açıkça, kullanıcıların kimlik avı ve dolandırıcılık dolandırıcılığı için uyanık olmaları gerekmektedir. Güvenlik duvarı ve kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı çalıştırmak ve bağlantılara tıklamak gibi iyi güvenlik uygulamaları. Eski öneri, amatör bir görünüme sahip olan e-postalara bakmaktı, ama dolandırıcılar daha sofistike hale geldi ve e-postalar ikna edici bir şekilde gerçekçi görünebilir. Tavsiye, bir e-postadaki bağlantılara tıklanmaz ve hesap detaylarını girmeniz gerekiyorsa doğrudan bankaya veya diğer kuruluşun web sitesine yönlendirilir.

Ayrıca, bir mobil cihazda, özellikle de sonekte sıklıkla kısaltılan bir e-posta adresinin tam adresine bakın. Örneğin, Apple’ın kredi kartınızı yükseltmeniz gerektiğini bildiren bir e-posta, bir şey@apple.com adresinden kaynaklanacak ve bir şey@apple43465443.ru değil, bunun Rusya’dan geldiğini gösterecektir.

Emin değilseniz, çoğu şirketin şüpheli bir e-postayı iletmek için bir e-posta adresi vardır ( Apple için reportphishing@apple.com); Kaynakların geçerliliğini doğrulayabilirler ve eğer gerekliyse dolandırıcıların kapanmasını sağlamak için çaba gösterebilirler.

3. Kamu Wi-Fi tuzaklarına dikkat edin

Halka açık Wi-Fi, hareket halindeyken bağlantıda kalmak isteyen ve kahve dükkanları, oteller ve havaalanlarından oluşan bir konaklama için mükemmeldir. Ancak, evinizin kablosuz ağı bir parola ile özel trafiği korurken (varsayılan olarak trafiğin açık olarak çalıştırılmamasını sağlamak için yönlendiricilerde varsayılan bir parola bile var), ortak Wi-Fi’deki asıl sorun şu ki güvensiz.

Kullanıcıların bir şifre olmadan katılmasını kolaylaştırmak için ödenen fiyat, tüm trafiğin, e-posta ve finansal hesaplar için kullanıcı adları ve şifreler dahil, tam anlamıyla kestirilebildiği ve tablo haline getirilebileceğidir. Hatta bir Starbuck’ta, CoffeeMiner kesmek yoluyla Bitcoin benim için dizüstü bilgisayarların kaçırıldığı raporları var .

Basit bir yanıt, özellikle de gittikçe daha fazla sayıda daha iyi hücresel kablosuz bağlantıya sahip olmakla birlikte, dışarıdayken Wi-Fi’yi kullanmayı bırakmaktır. Bununla birlikte, 4G bağlantısı tercih edilirken ve kamuya açık bir Wi-Fi gibi güvenli bir şekilde ele alınmadığı gibi, kesişmesi kolay değildir .

Önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanıma sunulacak olan en son kablosuz şifreleme protokolü olan WPA3, güvenlik sorununu ele alıyor ve herkese açık W-Fi bağlantılarını şifreliyor. Yine de, bu genel Wi-Fi bağlantılarında herhangi bir güvenlik eksikliği, verilerinizi güvende tutmanın yanı sıra başka birçok kullanımda bulunan bir VPN kullanmak için mükemmel bir argümandır .

4. Şifreleri güvenli hale getirin

E-posta hesabı, banka hesabı veya başka herhangi bir çevrimiçi erişim için, çevrimiçi bir hesabın güvenliğini sağlamak için kullanılan kullanıcı adınız ve şifreniz. Düzinelerce çevrimiçi hesaba sahip olan birçok kullanıcıyla, hepsini güvenceye almak için tam zamanlı bir iş haline gelebilir. Tüm hesaplarınızı izlemenize ve yönetmenize yardımcı olacak uygulamalar bile vardır .

Çevrimiçi veri ihlalleri şifrelerin kesildiğini, açığa çıktığını ve hatta yayınlandığını gördü . Hayal kırıklığına uğramış kullanıcılar sıklıkla sözlük sözcükleri olan parolalar kullanır ve sonra bunları birden çok sitede yeniden kullanırlar; Sonunda birisinin kaç şifresini hatırlayabildiğini? Gerçek şu ki, kullanıcıların güvenli kalmaları için , daha uzun, rastgele ve güçlü karakterleri oluşturmaları ve hem büyük hem de küçük harf gibi çeşitli öğeleri, özel karakterler ve sayılarla birleştirmeleri gerekir.

Tutarlı bir iş çıkarsa da, yardımcı olacak birçok araç var. Bu güçlü şifreyi oluşturmak için bir çevrimiçi şifre üreticisi kullanmayı deneyin , ardından birden fazla cihazda bu güçlü şifreleri takip edebilen LastPass veya Dashlane gibi bir şifre yöneticisi seçin . Son olarak, yalnızca bu hesapların korunmasına yönelik şifrelere güvenmeyin ve bunları daha da güvende tutmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğinizden emin olun.

5. Ağı koruyun

Güvenlik genellikle istemci cihazlara odaklanırken, tüm ağa da dikkat edilmelidir. Yönlendirici, tüm ev ağını kontrol ettiği için, sorun, ele geçirildiği takdirde ağdaki her cihazın bozulduğu düşünülmelidir. Bir yönlendiricinin tehlikeye girip girmediğini kontrol etmenizi sağlayan F-Secure Router Checker yazılımı mevcuttur .

Kullanıcılar, en son güvenlik düzeltme ekleriyle birlikte bir yazılım yükseltmesi yoluyla yönlendiricinin tamamen güncel olduğundan emin olmak için riski azaltmaya yönelik önlemler almalıdır. Ürün üreticisini doğrudan üreticiden yüklediğinizden ve en son sürüm için düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Eğer eski bir yönlendirici çalıştırıyorsanız ve hiçbir gelecek firmware güncellemeleri varsa, seçenekleriniz daha yeni ve desteklenen model yönlendirici yükseltme veya yüklemek için olan o kalem kaynak firmware , bir topluluk tarafından güncel tutulur böyle OpenWRT veya DD-WRT olarak. Bir yönlendirici için alışveriş yaparken , Trend Micro’dan AiProtection içeren bir Asus modeli gibi ağ düzeyindeki antivirüs desteğini bütünleştiren bir model aradığınızdan emin olun ve ayarları etkinleştirdiğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.