Kapat

Xiaomi Mİ 8, Mİ 8 SE ve Mİ 8 Explorer Edition Aralarındaki Fark ve Özellikler

Anasayfa
Mobil Xiaomi Mİ 8, Mİ 8 SE ve Mİ 8 Explorer Edition Aralarındaki Fark ve Özellikler

Çin merkezli Xiaomi firması, 31 Mayıs’da, Çin’in Shenzen kentinde yapılan etkinlikle yeni telefonu olan mi 8’i tanıttı. Ve etkinlikte mi 8’in yanında 2 farklı model de tanıtıldı. Bunlardan biri mi 8’in uygun fiyatlı olacak düşük modeli “Mi 8 SE”.  Diğeri ise daha yüksek modeli olan “Mi 8 Explorer Edition

Hal böyle olunca bu üç model arasındaki farklar da merak ediliyor. İlk olarak uygun fiyatlı olan mi 8 SE ile mi 8 arasındaki farklara bakalım:

Mi 8 Snapdragon’un şu anki en iyi işlemcisi olan Snapdragon 845’i kullanıyor. Mi 8 SE ise yeni üretilen ve ilk defa Mi 8 SE’de kullanılan Snapdragon 710’u barındırıyor.

Her iki modelde çerçevesiz ve çentikli bir tasarıma sahip. Ancak mi 8’in ekranı, SE’e göre biraz daha büyük.  (SE: 5.88 inç, mi 8: 6.21 inç)  Her iki telefonda da çift kamera, arkası kısımda üst üste konumlandırılmış. Parmak izi okuyucusu ise ikisinde de arka kısımda tam ortada bulunuyor.

Kameraya bakacak olursak her ikisi de 20 mp arka kameraya sahip. Mi 8, F1.8  diyafram açıklığı ile F1.9 diyafram açıklığı olan SE modeline fark atıyor. İkinci arka kamera da ise mi 8, 20 mp SE modeli, 5 mp bir kameraya sahip. Her iki telefonda 4K çekim yapabiliyor.

Mi 8 ile mi 8 SE arasındaki farklar böyle. İkisi arasında özellikleri dışında büyük fark yok. Ancak  mi 8 Explorer Edition’un oldukça farkı var. Neredeyse her ihtiyaca cevap veren Explorer Edition modeline bakalım.

Özellik olarak mi 8 ve Explorer Edition arasında pek bir fark yok. Aralarındaki tek fark: mi 8, 64 GB hafıza/ 6 GB RAM’e sahip. Explorer Edition, 128 GB hafıza/ 8 GB RAM’e sahip.

Peki bu iki model arasındaki fark ne?

Explorer Edition’da, mi 8’de bulunmayan, 3D yüz tanıma özelliği bulunuyor. Yüz tanıma var ama yanında parmak izi okuyucusu da var, hem de ekrana gömülü bir şekilde. Mi 8’de parmak izi okuyucusu arka kapaktaydı. İlk defa CES 2018’de tanıtılan ekrana gömülü parmak izi okuyucusu, ilk olarak da Çinli Vivo firmasının XPlay 7 telefonunda kullanılmıştı. Şimdi ise mi 8 Explorer Edition’da.

Explorer Edition’da çift GPS bulunuyor. Böylece örneğin bir navigasyon kullanacaksınız daha kusursuz sonuçlar alabilirsiniz.

Tasarım olarak aralarında değişik bir fark bulunuyor. İlk fark mi 8’de arka kapakta bir parmak izi okuyucusunun bulunması.  Explorer Edition’un farkı ise arka kapaktan telefonun iç kısmında bulunan işlemci ve diğer parçalarının bir kısmının görünmesi. Xiaomi böyle bir görüntü vererek farklı bir hava katmaya çalışmış. Tabii sevilir mi? Orası alıcılarına kalmış.

3 model arasındaki farklar böyle, üçünün de bir takım ortak özellikleri bulunuyor.

Üç model de de;

  1. Type-c giriş bulunuyor.
  2. Çerçevesiz çentikli bir tasarım var.
  3. Çift arka kamera bulunuyor.
  4. Samsung’un ürettiği, Amoled ekranlar bulunuyor.
  5. Kulaklık girişi bulunmuyor.
  6. 4K çekim yapma özelliği var.
  7. Kamerada Yapay Zeka (AI) özelliği bulunuyor.
  8. Android 8.1 sürümü var.

3 telefonda özelliklerine göre farklı alıcılara hitap ediyor. Uygun fiyatlı telefonlarıyla her zaman gündem de olan Xiaomi, yine kullanıcıları memnun edecek telefonlar çıkarmış. 2018 yılı içinde de uygun fiyatlı bu şekilde üst segment başka bir telefon da çıkmayacaktır.

“Xiaomi Mİ 8, Mİ 8 SE ve Mİ 8 Explorer Edition Aralarındaki Fark ve Özellikler” üzerine 2 yorum

  1. Alihan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.