Kapat

İnternet İle Konum Nasıl Belirlenir?

Anasayfa
İnternet İnternet İle Konum Nasıl Belirlenir?
İnternet İle Konum Nasıl Belirlenir?

Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası sosyal ağlar, iş amaçlı kullanımlar gibi nedenlerle internete bağlıdır. Günlük işlerimizde dahi internetten faydalanıyoruz. Yemek tarifi arayan bir insan internete bakıyor. Ders çalışmak isteyen bir öğrenci internetten araştırma yapıyor. Bunların yanı sıra bilinmeyen adreslere gidebilmek için insanlar internete başvuruyor. İnternet ilk çıktığı zamanlarda bilgi yayılımı üzerine yüklemeler yapılırken adres sorma, bir yerin uzaklığı gibi konuların eksikliği ortaya çıktı.

İnternet Nasıl Çalışır?

İnternet; mevcut bilgisayarları çeşitli ağlarla birbirine bağlayıp bu bilgisayarlar arasında bilginin depolanması ve paylaşılmasını sağlayan kendine ait elektronik bir dili olan gözle görülemeyen bir dünyadır. İnternet üzerinden bir bilgiye ulaşımın olması için önce o bilgilerin bu görünmez dünyaya aktarımı gerekmektedir. Sonrasında diğer bilgisayarlarla bağlantı gerekir ki burada devreye kablolar ve uydular girmektedir. İnternet ağı ilk zamanlarda 4 merkezin birbirine bağlanması ve daha sonra bu merkezlerin artması ile bugünkü haline gelmiştir.

GPS Nedir? GPS Nasıl Çalışır?

GPS küresel yer belirleme, konumlandırma sistemi anlamına gelmektedir. Bu sistem uyduların yaydığı sinyallerden yararlanarak konum belirleme işlemini gerçekleştirir. Amerikan Savunma Bakanlığının ilk başta askeri amaçlarla oluşturduğu bu sistem sivil amaçlar için de kullanılmaya açılmış ve adres bulma, hız ölçümü, mesafe ölçme gibi konularda çok faydalı bir sistem haline gelmiştir. Cep telefonu, tablet vs. gibi cihazlarımızda günlük kullanılabilir hale gelmiştir.

İnternetten Konum Belirleme

Günümüz teknolojisi her ne kadar ilerlemiş olsa da çoğu insan ileri teknolojiye hitap etmeyen cihazlar kullanmaya devam etmektedir. İnternetten konum belirlemek için interneti destekleyen bir cihaza sahip olmak gerekir. Telefonlarda kullanılan uygulamalar ile konum belirme işinizi rahat ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Bilgisayarda ise internet sayfasında ulaşmak istediğiniz konumu yazarak ulaşmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.