Kapat

Veri Saklamada Bulut Daha Mı İyi?

Anasayfa
Bilgisayar Veri Saklamada Bulut Daha Mı İyi?

Bilgisayar diski doldukça harici diskler alınıp depolama yapılmakta. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte yeni depolama tercihleri, alışkanlıklardan vazgeçmeye neden olabilir. Bulut veri saklama hizmetleri, harici disklerin yaptığı veri saklamayı herhangi bir maddi diskete ihtiyaç duymadan yapmakta. Peki, bulut disk gerçekten daha mı iyi?

Bulut disklerin en büyük eksikliği internet ortamında bulunmaları. Bu da hem erişim hızı bakımından hem de internetin bulunmadığı ortamlarda sıkıntı verebilmekte. Ancak bazı özellikleri bulutu tercih etmeye neden olabilir.

Öncelikle bulut depolama, yalnızca evdeki sabit PC üzerinden değil telefondan ve iş bilgisayarından erişime imkân vermekte. Özellikle telefona yönelik böyle bir imkân sunması, dosyalara her yerden erişim adına oldukça kolaylık sağlamakta.

Bulut depolamayı tercih etmenize neden olacak ikinci özelliği ise güvenlik konusunda. Harici disklerin güvenliğini sizin korumanız gerekirken, her geçen gün iyileştirilen güvenliği ile bulut teknolojisi bir adım daha önde görünmekte. Ayrıca şifreleme standartlarının da iyileştirilmesiyle daha ileri güvenlik sunmakta denilebilir. Her ne kadar güvenlik tedbirleri alınsa da iki depolama seçeneğinin de açıkları yok değil.

Üçüncü olarak dosyalarınızı cihazlar arasında eşitleme imkânı vermesi bulut depolamayı öne çıkarmakta. Böylece dosya taşıma mecburiyeti olmadan aynı dosyada farklı işlemler yapabilmem mümkün. Eşitleme işlevinde bazı klasörleri seçebilmekte, böylece sadece seçtiğiniz dosyalarda çalışabilmektesiniz.

Son olarak bulutun en çok tercih edilme nedenini söylemeden geçmek olmaz. Harici sürücüler her ne kadar maliyetleri düşse de belirli bir bütçe ayırmayı gerektirmekte. Ayrıca bütçenize göre depolama alanınız genişlemekte. Bozulduğu zaman da ayrıca masraf çıkmakta. Yaptırsanız bile dosyalarınızın hepsini kurtaramadığınız oluyor. Kurtarma işi de oldukça pahalı bir iş.

Bulut hizmeti ise harici diske göre biraz daha pahalı olsa da olası dosya hatalarını kurtarma da bu ücrete dâhil. Yani boyut olarak büyük ama nadir kullandığınız dosyalarınızı bulutta saklamak çok da mantıklı değil. Sık kullandığınız dosyalarınız için ise bulut depolama hizmetlerinin vereceğinizi paraya değeceğini söylemek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.