Kapat

Türkiye’de İnternetin Tarihi

Anasayfa
İnternet Türkiye’de İnternetin Tarihi

İnternetin Ülkemize Gelişi 

12 Nisan 1993’te ülkemiz internet ile tanıştı. Bunun için ODTÜ Bilgi İşlem Daire Bakanlığının sahip olduğu sistem yönlendiricileri kullanıldı. 64 Kbps kapasiteye sahip kiralık hat ile gerçekleştirilen bu olay, Amerika Birleşik Devletlerinde National Science Foundation Network’e TCP/IP proktolü üzerinden bağlanarak gerçekleşti. Böylece Türkiye internetle buluşmuş oldu. İnternet bundan öncesinde de bazı üniversite gibi akademik kuruluşlar tarafından kullanılmaktaydı. İlk geniş alan ağını European Acadamic and Research Network/Because It’s Time Network ile bağlantılı olan Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı tesis etmiştir. Fakat yıllar geçtikçe bu ağın kapasitesi yetersiz kalmıştı ve teknolojik ihtiyaçlarımızı karşılamayacak seviyede olmasından dolayı, daha kapsamlı yeni bir ağ tesis edilmesi üzerine projeler başlanmıştı.

İnternetin Gelişimi

64 Kbps kapasiteye sahip internet hattımız ilk çıkışının ardından birçok üniversite tarafından kullanılmıştır. Birçok kamu kuruluşu da, ODTÜ üzerinden erişerek internet bağlantısına sahip olmuşlardır. Bunların sonrasında tarih ilerledikçe, internet bağlantısına sahip olmak isteyen özel kuruluşların sayısı gittikçe fazlalaşmıştır. İnternetin geniş kitlelere ulaşması 1996 yılında Türk Telekom’un internet servis sağlayacılarına erişip, bunu kullanabileceği proje TURNET’i uygulamaya geçirmesiyle olmuştur. TURNET’in ikisi İstanbul’da, bir diğeri Ankara’da olan toplam üç hattını kullanan internet servisi sağlayan şirketlerin sayısı epeyce artmıştır. 1997 yıllarının sonunda sayı 80’e ulaşmış ve bazı yeni şirketler de interneti satmaya başlamıştır.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de internet oldukça popüler hale gelmiştir ve internet üzerinden kişisel bankacılık gibi servislerden yararlanmaya başlanmıştır. Bunun yanında birçok gazete, dergi internette yayınlanmış ve sonrasında alışveriş siteleri dahi ortaya konmuştur. Radyo ve Televizyon yayıncılığı da aynı şekilde internet üzerinde popüler olmaya başlamıştır. Türkiye’de bugün tahmin edilen internet kullanıcı sayısı 288 milyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.