Kapat

İnternetin Faydaları ve Zararları

Anasayfa
İnternet İnternetin Faydaları ve Zararları

İnternetin faydaları ve zararları

            İnternet günümüz çağında çok önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her alanda işimize yarayan internet olmazsa olmazlarımız arasına girmiştir. Hayatımızın her yerinde kullandığımız internet, eğer dikkatli kullanılmazsa birçok zararı vardır. Ama bunun yanında dikkatli kullanılırsa birçok faydası da bulunmaktadır. İlk olarak internetin faydaları ile başlayalım.

İnternetin Faydaları

İnternet için iletişim çağının en büyük nimeti diyebiliriz. Fayda açısından en faydalı olduğu alanlardan biride iletişim alandır. Dünyanın bir ucundan öbür ucuna internet sayesinde, saliseler içinde iletişim kurabiliyoruz. Bu hem bilgi paylaşımı noktasında olsun hem de akraba, arkadaş vb. ile iletişim noktasında olsun internetin çok önemli bir faydalarından biridir.

Bir diğer faydası ise eğitim alanındadır. İnternet sayesinde, dünyanın geri kalanıyla beraber herkes her türlü bilgiye anında ulaşabiliyor. Bunu herkesin özgürce ulaşabildiği bir kütüphane gibi düşünebilirsiniz.

İnternetin Zararları

İnternetin insanlara birçok yararı olmasına karşın aynı zamanda birçok zararları da vardır. Zarar açısından en büyük zararı ise dikkatli kullanılmaması halinde feci zaman kayıplarına neden olmaktadır. İnternet, bilgi paylaşımı ve iletişim haricinde birçok farklı alanda da kullanılır. Örnek vermek gerekirse eğlence sektöründe de internet yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yüzden birçok insanda oyun bağımlılığı oluşturmuştur. Oyun bağımlılığının yanında sosyal medya bağımlılığı, kumar bağımlılığı gibi birçok farklı zararı da vardır. Bunların dışında dolandırıcılar içinde bir nimettir. Dünyanın her yeriyle çok kolay bir şekilde iletişim kurulabilmesi, dolandırıcılarında iletişim kurabilecekleri çok fazla insanla karşılaştırıyor.

Bu yüzden interneti kullanırken çok fazla dikkatli olmalıyız. Yararlarını bildiğimiz kadar zararlarını da bilerek hareket ederek bilinçli bir şekilde kullanmalı, aynı zamanda çevremize de kullandırtmalıyız. Seçici bir şekilde kullanıldığında dünyanın en yararlı icadı sayılabilecek olan internet, rastgele kullanıldığında ise onarılamayacak zararlara yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.