Kapat

Tesla’nın Yeni Çift Motorlu Aracı

Anasayfa
Otomobil Tesla’nın Yeni Çift Motorlu Aracı

Tesla inanılmaz bir motor performans ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Tesla’nın adı Model 3. Çift motorlu bi yapıya sahip olması beklenen bu sürümde beklentiler oldukça yüsek.

Firma CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarına göre iki motordan biri normal Tesla motoru, diğeri ise bir performan motoru olacak. Bu iki motor sayesinde aracın dört tekerleğinden de çekiş sağlanacak. Gelecek aydan itibaren siparişlerin alınmaya başlayacağı yeni sürümün Temmuz ayında gönderiminin başlayaağı meraklılarına bildirmiş oldu. Ayrıca Musk’ın atmış olduğu tweette yeni modelin performans, fiyatlandırma, yeni servis modülü ve birkaç yeni özellik de dahil olmak üzere iki farklı çift motorlu araç üreteceklerini belirtti.

Mevcut Model 3, standart orta boy fastback sedan olarak tek bir elektrik motoruna sahip bir araç. 258 beygir gücü ve 317 ft-lb torku ile yalnızca arka tekerleklere güç sağlayabilmekte. Yeni modelde ise ön aksa ikinci bir motor eklenerek ileri itme gücü sağlanacak ve dört tekerlekten çekiş tutucusu eklenecek. Ancak modelin henüz sistem gücünün toplam kaç beygir gücü olacağı tam olarak açıklanmış değil. Ekstra motor gücü ile beraber, 0-100 km süresini 5,6 saniyeden 4,5 saniyeye düşüreceği söylenmekte.

Tesla’nın yeni çift motorlu aracı, müşterilere 78.000 dolara mal olacağı iddia ediliyor. Seçeneklerle dolu olacak olan performans sürümü için Autopilot maalesef standart olarak gelmeyecek. Bu özellik için ek bir maliyet ödenmesi gerekecek. Autopilot’un daha önce kazalara karışmış olması üreticilerini böyle bir tedbir almaya itmiş olabilir. Özelliği isteyenleri ne kadar maliyet beklediği henüz açıklanmış değil. Musk, çift motorlu modeli BMW M3 ile karşılaştıranların Model 3’ün performansının % 15 daha fazla olduğunu göreceklerini, ayrıca aracın yolda kendi sınıfındaki her aracı yenebilecek güçte olacağı iddialarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.