Kapat

Chrome’un Yeni Gözdesi

Anasayfa
İnternet Chrome’un Yeni Gözdesi

Eylül ayında yeni bir sürümüyle karşımıza çıkması beklenen ve son yılların popüler tarayıcıları arasında yer alan Google Chrome, uzun zamandır kullanmış olduğu ‘güvenli’ etiketini kaldırmayı planlıyor. 2017 yılının Eylül ayında yapılan Siber Güvenlik Farkındalık Ayı kutlaması ile bağlantılı olarak Google, farklı platformlardaki https kullanımındaki artışı veriler yardımıyla takipçilerine duyurmuştu. Kuruluşundan bu yana, Chrome’un trafik şifreleme ve güvenlik konusunda büyük ilerleme kaydedildiğini belirterek, 2018 Eylül ayında yayınlanacak olan Chrome 69 hakkında bilgi verildi. Buna göre yeni sürümde https etiketi bulunmayacak. Yeni Chrome’da ayrıca şimdiki haliyle yeşil bir renkte olan asma kilit güvenlik ikonu, gri renk haline bürünecek. Güvenli yazısını da bu sürümde görmek mümkün olmayacak.

Google Chrome Güvenliği Ürün Yöneticisi Emily Schechter, her gün daha fazla çalıştıklarını belirterek, ileriki sürümlerde asma kilit ikonunun da tamamen kaldırılacağını beyan etti.  Ayrıca Chrome 69’da http ile başlayan web siteleri için de bir önlem alacaklarını söyleyen Schechter, bu sitelerin Ekim ayından sonra güvenli değil şeklinde işaretleneceğini açıklamalarına ekledi.

Emily Schechter açıklamalarına, Ekim ayında yeni gelecek olan (muhtemelen Chrome 70) sürümde http siteleri için gri renkte güvenli değil yazısının ekleneceği yönünde devam etti. Http sitelerine giriş yapmaya çalışılması halinde ise yazının kırmızı renge dönüşeceğini ve bir ünlem ikonunun kullanıcıyı karşılayacağını da piyasaya bildirdi.

Chrome 69’dan önce piyasaya Haziran ayında gelmesi beklenen Chrome 68 sürümünde ise http siteler için yalnızca güvenli değil etiketinin gösterilmesi bekleniyor. Bu değişimler ile kullanıcılarına daha rahat bir kullanım sunmayı amaçlayan Google, güvenlik sızıntısını en aza indirmeye ve sitelere daha rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlamaya çalışmakta. Yeni sürümlerin neler getireceğini görmek ve test etmek için biraz daha beklemek gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.