Kapat

Tesla’dan Bir Kaza Daha

Anasayfa
Otomobil Tesla’dan Bir Kaza Daha

Teknolojinin son zamanlardaki gelişmesinin bir ürünü olan Tesla, otomatik pilot üzelliği ile gözleri üzerine çevirmiş durumda. Ancak yarı otonom haliyle fazla güven veremeyen otomatik pilot özelliği bir kazayla daha gündeme geldi.

Autopilot özelliğini kullanan 28 yaşındaki sürücü, verdiği ifadede gideceği yer için alternatif rota baktığı için özelliği kullandığını ve kazadan az önce yola bakabildiğini söylemiştir. Kazada sürücünün yalnızca bacağının kırılması büyük bir şans olarak ifade edilmekle beraber, aracının güvenliğini koruyamadığı için ceza alması beklenmekte. Çünkü aracın üreticileri her ne kadar Autopilot özelliği olsa da her an kontrolü ele alabilecek şekilde sürücünün hazır olması gerektiğinin altını önemle çizmekteler.

Firma CEO’su Elon MUSK ise kazanın medya tarafından fazla abartıldığı görüşünde. Ona göre, asıl dikkat edilmesi gereken şey sürücünün hayati tehlikesi olmadan kazayı atlatabilmesidir. Çünkü normal otoyollarda aynı şekildeki kazalarda ölüm oranı oldukça yüksek bir seviyede seyretmektedir. Ancak otomobilin Autopilot özelliğinin olması ön plana çıkmış durumda. Bunun yanında bu özelliğin daha fazla geliştirilmesinin de altını çizen MUSK, kesinlikle daha iyi olması gerektiğini ifade etti.

Polis ve aracın teknisyenleri kazanın nedeni hakkında birlikte incelemelerde bulunurken, polis kaza hakkında NTSB (Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu) ile iletişime geçmiş durumda. Henüz NTSB tarafından başlatılan bir inceleme olmamakla beraber, daha önce Tesla Model X kazasının da sonucu belirsizliğini koruyor. Mart ayında Kaliforniya’da meydana gelen kazada, aynı özelliği kullanan aracın sürücüsü hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.