Kapat

Google’a İnceleme

Anasayfa
Güncel Google’a İnceleme

Dünya üzeride belki de kullanıcısının olmadığı ülke kalmayan Google, “Kullanıcı Bilgileri” konusunda başı büyük derde girebilir. Toplamış olduğu bilgiler nedeniyle ciddi sonuçlar doğuracağı belirtilen inceleme konusunda kanıtlar incelenmekte.

Avustralya’da milyonlarca kişinin izinsiz bir şekilde verilerinin topladığı iddia edilen Google‘a inceleme başlatıldı. Bir yazılım firması olan Oracle, Google’ın arama geçmişleri ve kullanıcı konum bilgileri üzerinden detaylı veri topladığına dair kanıtların bulunduğu iddia etmekte. Avustralya’da 10 milyonun üzerinde Android kullanıcısının bulunması, ülkenin Gizlilik Komisyonu’nun da incelemeler için harekete geçmesine neden oldu. Bu olaydan kısa bir süre önce de Facebook-Cambridge skandalının olması, kullanıcılar arasında güven duygusunun zedelenmesine yol açmış durumda. Facebook tarafından korunamayan kişisel veriler nedeniyle dünya genelinde birçok kişi ve kurum mağduriyet yaşamıştı. Verilen bilgilere göre 50 milyonun üzerinde kullanıcının bilgileri firma tarafından sızdırılmıştı.

Bir ACCC (Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu) sözcüsünün bildirdiğine göre Oracle’ın iddiası değerlendirilmekte ve kullanıcı verilerinin ne kadar gizli tutulduğu araştırılmaktadır. ACCC tarafından yapılan açıklamalara göre aylık olarak toplanan veriler her cihaz için yaklaşık 1 gigabyte civarına ulaşmakta. Oracle’ın raporları ise bu bilgilerin taşınması, veri kotasının bir kısmının kullanılmasına ve ülke kullanıcılarının, internet sağlayıcısı olan Telekom firmalarına farkında olmadan fazladan para ödemelerine sebep olmakta.

Google, atılan bu iddiaya henüz yanıt vermiş değil. Kullanıcılar ve geliştiriciler için daha fazla çalıştığını belirten firma yetkililerinin ne cevap vereceği merak konusu. Firma, daha önce de kullanıcıların arama yapmalarını ve aradıkları içeriği bulmalarını zorlaştıran ve rahatsız eden birçok uygulamayı ve reklamı susturduğunu söylemiş ancak bu konuda başarılı olamadığını ifade etmek zorunda kalmıştı. Bu olay ‘Yine böyle bir açıklama mı gelecek?’ Sorusunu gündeme taşımış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.