Kapat

Teknoloji ve Sanayinin Farkları

Anasayfa
Güncel Teknoloji ve Sanayinin Farkları
Teknoloji ve Sanayi Arasındaki Farklar

Endüstrinin başlangıcında, teknoloji ve sanayi arasındaki farkı bilmek için, öncelikle modern öncesi insanların işlerini nasıl sağladıklarına ve istihdamı nasıl kazandıklarına bakmak gerekmektedir. Sanayi, modern öncesi hayatta genellikle insan eliyle işlerken modern sonrası hayatta çoğunlukla artık insan gücü arka plana geçmiş, robotlar ve makineler yerlerini almıştır.

Dünya ticaret atmosferinde; teknoloji sanayiye girdikten sonra, makineleşme süreci gelişmiştir. İşsizliğin bir diğer sebebi de budur işte. İnsanların son yüz yıl içerisinde işlerinden atılan işçiler, haklarını aramak için grevler de başlatmıştır. Fakat bunun tesiri pek fazla olmamıştır. Sanayi, bir istihdam alanıdır ama teknoloji ise insan gücünü azaltır. Bu bizim anahtar cümlemizdir. Bu cümleye göre bakarsak, teknolojini gelişmesi ve sanayiye katkısı dikkate değerdir. Tabii ki dünyayı takip etmek ve onlardan geri kalmamak için teknolojiyi sıkı sıkı takip etmek, sanayide bunu kullanmak gerekiyordu. İnsanların istihdam alanlarından ilk sırada gelecek olan sanayidir. Fakat teknoloji bizim hayatımızı kolaylaştırsa da bazılarının yerine geçecek makineler ve robotlar icat etmişlerdir. Bunu da göz ardı etmemek gerekmektedir. İnsanların, teknolojiyi hep iyi bir şey olarak görmektedir lakin sanayide üretilen son model teknolojik roket, binlerce insanın canına mal olabilir. Aslında teknolojide sanayiden çıkmaktadır. Neden mi? Teknoloji muhtevasında üretilen bütün aletler, sanayideki işçilerin ellerinden çıkmaktadır. Bilahare bilmiyorlar ki o ürettikleri teknoloji kategorisinde olan ürünler bir gün gelecek ve kendisinin yerini alacak birer robotik insan olacaklar.

Teknoloji ve sanayi ikilemi arasında farkı bulmak için modern öncesi ve modern sonrası hayata bakmak kafidir. Modern öncesi işsizlik oranıyla, modern sonrası işsizlik oranı kıyaslandığında sanayi ve teknoloji farklı bulunacaktır ki ayrıca buna sebep olan etkenlerde gün yüzüne çıkacaktır. Bu iki kavramın hayatımızı kolaylaştırdığını bilsek de öteki tarafını unutmamız lazım gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.