Kapat

Elektronik Cihazlar Sıcakta Patlar Mı?

Anasayfa
Güncel Elektronik Cihazlar Sıcakta Patlar Mı?

Uzmanlar, sıcak havalarda tablet, telefon ve laptop gibi elektronik cihazların sıcaktan muhafaza konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini söylemişlerdir. Kullanılan cihazlar belli bir kullanımdan sonra ısınmaya sebep olmaktadır bu ısınma hem cihaza hem de insan sağlığına zarar verdiğinden dikkatli olunmalıdır.

Güneş Işığının Elektronik Cihazlardaki Etkisi Nedir?
Bu cihazları özellikle güneş ışığından muhafaza etmek en doğrusudur. Elektronik cihazların birçoğunda bulunan batarya güneş ışığında daha çok ısınıp patlamalara, yangınlara, hatta can kaybının bile yaşandığını görmekteyiz. Bu sebepten elektronik cihaz kullanım konusunda daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Elektronik Cihazların Uzun Süre Şarjda Kalması Zararlı Mı?
Elektronik cihazları uzun süre şarjda tutmak uygun değildir. Uzun süre şarjda kalan cihazların bataryalarında ısıdan oluşan genleşme tespit edilmiştir. Bu genleşme neticesinde cihaz patlayabilir. Cihazların şarj kapasitesi bellidir, bu kapasiteyi zorlamak, gereğinden fazla şarja takılı bırakmak cihazda bozulma ve arızalanma yapmaktadır.

Elektronik Cihazları Sıcağa Karşı Nasıl Korumalıyız?
Gün içinde cihazımızı dinlendirmeli hatta belli bir süre kapalı tutmalıyız. Bu dinlenme sürecinde cihaz içindeki CPU, GPU, ana kart gibi çabuk ısınan elektronik parçalar soğumaktadır. Elektronik cihazları bu şekilde kullanmak cihazların ömrünü de uzatır. Yan sanayi ve kalitesiz bataryalar sıcağa daha az dayanıklıdır, bu tür yan sanayi cihaz bataryalarından da uzak durulmalıdır. Üstelik yan sanayi bataryalar kullanıldığı cihazın sistemini dahi etkiler, bu da şişmeye sebep olabilir. Eğer ki bataryanın şiştiği tespit edilmişse zaman kaybetmeden bataryayı elektronik cihazdan ayırmalı ve şişmiş durumda olan batarya bir daha kullanılmamalı. Bunun yanında günümüzde yaygınlaşmış olan elektronik sigaralarda da patlamalar görülmektedir.

Elektronik Sigaralar Neden Patlar?
Elektronik sigaraların içinde kullanılan özel bir tel vardır. Bu tel doğru cinste ve omaj değerinde olmaması da aşırı ısınmaya neden olmaktadır. Bu ısınma cihazın içindeki pili de ısıtıp patlamaya sebep olmaktadır. Bu sebepten kaliteli bir cihaz almakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir