Kapat

Sürdürülebilir Hizmet Teknolojisi

Anasayfa
Güncel Sürdürülebilir Hizmet Teknolojisi
Sürdürülebilir Hizmette Teknolojisi

Sürdürülebilir kavramı var olan mevcut düzenin bir sonraki nesle aktarılabilir olmasını sağlamak anlamında kullanılır. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise teknolojik unsurları kullanırken mevcut düzeni doğru şekilde geliştirmektir.

Teknolojiyi Çevreyi Koruyarak Kullanmak Mümkündür.

Güneş panelleri var olduğu yerde sadece güneşin verdiği enerjiyi kullanmaktadır. Ayrıca rüzgar gülleri de bu şekilde sadece doğanın verdiği güç ile çalışmaktadır. Bu nedenle sürdürülebilir teknolojiyi kullanmanın yolu doğayla ortaklık kurmaktan geçmektedir.

Sürdürülebilirliği Engelleyen Unsur Nedir?

Arz talep akışından kaynaklı olarak kimyasal ürünlerin kullanımında artış görülmektedir. Bunun nedeni bu ürünlerin daha kolay kullanıma sahip olmalarıdır. Örneğin doğal gübre kullanımı oldukça basittir. Yatırımcıların yönlendirmeleri ve talepleri doğrultusunda bu süreç daha da kolay seyretmektedir.

Teknolojik İnovasyon ile Sürdürülebilir Olmak 

Bilişim sektöründe göz alıcı bir gelişme mevcuttur. Bu nedenle şirketler sürdürülebilirlik için bilişim sektörüne başvurmaktadır. Örneğin veri altyapılarının geliştirilmesi o şirketin verilerinin ele geçirilmesini önleyecektir. Fakat güç yarışları ve rekabetçi yapılanmalar  nedeniyle her yeni gelişmenin takip edilerek inovasyonunun doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Böylece şartlara uygun bir yapılanmaya gidilmiş olunur. Ayrıca bilişimin en çok kullanıldığı alan reklam yönetimidir. Bu noktada şirketlerin ellerindeki kaynakların tanıtımı için değişen şartlara uygun yöntemler üretmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak için ise yetkin kuruluşlarla işbirliği yapılması yerinde olacaktır.

Bölgesel Kalkınmada Sürdürülebilir Teknoloji

Teknoloji olmadan modern ihtiyaçlara uygun kalkınma mümkün değildir. Örneğin Konya’da yanlış teknoloji kullanımı ve aşırı sulama nedeniyle çöküntü ovalar oluşmuştur. Burada ova oluşum nedeni artezyen su üretimi öncesinde yeterince fizibilite ve AR-GE çalışmalarının olmaması ayrıca dönemine ve yerine uygun bilimsel metot uygulanmamasıdır. Bu da projenin sürdürülebilir olmasını engellemiştir. Fakat Konya Ovası Sulama Projesinde yeterli teknolojinin sağlanması ve uygulanması sayesinde hem hizmet içinde kat kat fazla verim elde edilmiş hem de sürdürülebilir tarımsal üretim sağlanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.