Kapat

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

Anasayfa
Güncel Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse çektiğiniz fotoğrafları lisanslayıp insanların kullanımına açmaktır. Böylece başkaları bu fotoğrafları sitelerinde, broşür veya e-kitaplarında kullanabilir ve karşılığında size ödeme yaparlar.

Stok Fotoğrafçılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Stok fotoğraf işinde genellikle talep görenler teknolojik ürün fotoğraflar(özellikle yeni çıkan teknoloji), farklı ülke ve şehirlerden insanlar, popüler mobil uygulamalar olarak sayılabilir. En çok dikkat etmeniz gereken husus ise trendleri takip etmeniz. Yukarıda bir iki kategori saymış olsam da çekeceğiniz fotoğraflar sınırsızdır. Yalnızca trendleri takip edin ve iyi fotoğraflar çekin. Çok iyi ve pahalı bir fotoğraf makineniz olmasına da gerek yok. Tabi öyle bir makineye sahipseniz o kalitede fotoğraflar sizi bir adım daha ileri götürür. Ancak günümüzde bazı cep telefonları yine bazı profesyonel makinalardan daha kaliteli fotoğraflar çekebilmektedir. Önemli olan ne ile çektiğinizden çok neyi nasıl çektiğinizdir. Fotoğrafınızın bir “fotoğraf” değeri olmalıdır. Net ve kaliteli olmalıdır. Stok fotoğrafçılıkla ilgili blog ve tartışma forumlarını da inceleyin. İnsanlar arayıp da bulamadığı fotoğraflardan bahsederler, bu eksiği siz kapatabilirsiniz. Ayrıca gündemi de takip edin. Bu da size fikirler verecektir. Sürekli bir şeyler çekip paylaşmaktansa daha iyi para kazanmak için belli bir kitleye odaklanmanız daha iyi olacaktır.

Stok Fotoğrafçılık İle Ne Kadar Kazanırım?

Fotoğrafınızın kalitesi ve ona olan talebe göre değişen birkaç sent ile yüzlerce dolar arasında kazanabilirsiniz. Bu şekilde fotoğraf satan çok fazla kişi olduğunu unutmayın. Müşteriniz şahıs değil de şirket ise daha fazla para kazanmanız mümkün. Bu yüzden araştırmanızı bu yönde yaparak bu tür fotoğraflar satın alan şirketlerin talebi doğrultusunda fotoğraflar çekmelisiniz. Ayrıca daha fazla kişiye ulaşmak için birden fazla stok fotoğraf satış sitesine üye olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.