Kapat

Split Screen Modu Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Güncel Split Screen Modu Nasıl Kullanılır?

Android telefonlarda son dönemlerde ekran bölme işlevi bulunmakta. Split Screen mod, telefonunuzda ekranı ikiye bölmenizi sağlayan bir özellik olmasına rağmen birçok kullanıcı bunu nasıl kullanacağını bilmemekte. Belki de hatırı sayılır çoğunluğun bu özellikten haberi bile olmamakta. Aynı anda iki uygulamayı kullanmanızı sağlayacak mod, çok kolay işlemler ile uygulanabilmekte. Böylece aynı anda hem video izleyebilir hem de sosyal medya üzerinden mesajlarını kontrol edebilirsiniz.

Bu modu kullanmak için Android 7.0 Nougay veya üzeri işletim sistemini kullanan telefonunuzun olması ve bu telefonunuzda Split Screen özelliğini kullanabilmenizi sağlayacak uygulamaların olması gerekmekte. Samsung gibi bazı telefon üreticileri, son zamanlarda bu modu hiçbir uygulamaya ihtiyaç kalmadan kullanılabilecek şekilde telefon tasarımları yapmaktalar. Böylece bir uygulamadan diğerine kestiğiniz metni kolayca yapıştırmanız mümkün.

Android telefonların genelinde kullanılan ve birçoğunda modu kullanabilmenizi sağlayan yönergeler şu şekilde olmakta.

Öncelikle ekranın sağ alt tarafında bulunan uygulama geçiş düğmesini seçin. Kare olarak gösterilen düğmeye bastıktan sonra kullanmış olduğunuz ve kapatmadığınız uygulamaları göreceğiniz bir ekran sizi karşılayacaktır. Bu uygulamalardan üst kısımda görünmesini istediğiniz uygulamayı bulun ve tutup yukarıya doğru sürükleyin. Seçtiğiniz uygulama ekranın üst kısmında yerini alacaktır. Alt kısımda görmek istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerinde dokunun.

İki uygulamayı birden geçici olarak gizlemek için home düğmesini kullanabilmektesiniz. Böylece ekran bölme işlevini ekranın üst kısmına sıkıştırabilmek mümkün olmakta. Bazı telefonlarda sıkışan iki bölmeli ekran üst kısımda görünmekte bazılarında ise görünmeyecek şekilde sıkıştırılmakta.

Split Screen modundan çıkmak için ise uygulama geçişi düğmesine basılı tutmanız gerekmekte. Böylece üstteki uygulamanın ekranı tamamen kapladığını göreceksiniz. Bu moddan çıkmanın bir başka yolu da ekranı ikiye bölen çizgiyi aşağıya doğru aşağı sürüklemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.