Kapat

Sanayi Devrimi ve Endüstri İlişkisi

Anasayfa
Güncel Sanayi Devrimi ve Endüstri İlişkisi

Sanayi Devrimi Nedir?

Sanayi devrimi, tarım ve el sanatı ekonomisinden endüstri ve makine imalatının egemenliğine geçiş sürecidir. Bu süreç 18. yüzyılda İngiltere’de başlayarak dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır.

Sanayi Devrimin Gerçekleşmesi ve Endüstri Üzerindeki Etkisi ve İlişkisi

Sanayi devriminin temel özellikleri, teknolojik, sosyo-ekonomik ve kültüreldir. Bunlar, yeni temel malzemelerin, başta demir ve çeliğin kullanılması, kömür, buhar motoru, elektrik, petrol gibi yakıtlar ve itici güç dahil olmak üzere yeni enerji kaynaklarının ve içten yanmalı motorun kullanılması, daha az miktarda insan enerjisi ile üretim artışı sağlayan yeni makinelerin icadı, fabrika olarak bilinen yeni bir iş organizasyonu,  buharlı lokomotif, buharlı gemi, otomobil, uçak, telgraf ve radyo dahil olmak üzere ulaşım ve iletişimde önemli gelişmeler ve sanayide artan bilim uygulamasıdır. Bu teknolojik değişiklikler, doğal kaynakların ve üretilen malların seri üretimini muazzam derecede artırmıştır.

Sanayi Devriminin Getirdiği Değişiklikler

Sanayi devrimiyle birlikte, daha büyük bir tarım dışı nüfusa gıda tedarik etmeyi mümkün kılan tarımsal gelişmeler, zenginliğin daha geniş bir dağılımıyla sonuçlanan ekonomik değişimler, arazilerin çöküşü artan sanayi üretimi karşısında zenginliğin kaynağı ve artan uluslararası ticaret, ekonomik gücün değişimi ve aynı zamanda sanayileşmiş bir toplumun ihtiyaçlarına karşılık gelen yeni devlet politikalarını yansıtan politik değişimler, işçi sınıfı hareketlerinin gelişimi ve yeni otorite kalıplarının ortaya çıkışı dahil olmak üzere değişiklikler yaşanmıştır.
Sonuç olarak psikolojik bir değişim gerçekleşerek kaynakları kullanma ve doğaya hakim olma becerisine olan güven arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.