Kapat

iTunes Kapanıyor Mu?

Anasayfa
iOS iTunes Kapanıyor Mu?

iTunes iPad, iPhone ve iPod’dan önce piyasaya sürüldü. Microsoft Zune, Steve Ballmer’ın gözünde bir parıltı bile değildi. 9 Ocak 2001’di ve müzik endüstrisi Napster tarafından kuşatıldı.

Bu iTunes’un en başında değildi. 1998’de piyasaya sürülen bir dijital müzik çalar olan SoundJam MP ile başladı. Apple ürünü ve ekibini 2 yıl sonra iTunes’u kurdu.

İlk başlatıldığında mağaza yoktu. CD’yi bile kopyalayamazsın ya da yakamazsın. Artık müzik, TV, film, uygulama, kitap ve daha fazlasını satın alabilirsiniz. Hepsi iTunes’ta. Bu kulağa hoş geliyor, ancak sonuç odaklanmamış bir ürün ve kafa karıştırıcı bir kullanıcı deneyimi.

İlk başlatıldığında,  iTunes simgesi önünde müzik notalarını içeren bir CD’ye sahipti . CD’ler eski haline geldiğinde, Apple CD’yi müzik notaları olan bir daire lehine düşürdü. Bu garip çünkü yazılım zaten o noktada müzikten daha fazlasını kapladı. Onlar da iTunes adını tuttular.

Kelimeler önemli. Apple ürün serisini lekelendiren “i” önekini ve nezaketini bir kenara bırakarak, “tunes” anlamsızdır. Arama yapmak artık bir iPhone’un birincil işlevi değil, iTunes’un adı yanıltıcı.

Bu kafa karıştırıcı olsa da, daha büyük bir sorun var. iTunes’un gezinmesi imkansız. İçeriğinin organizasyonu anlamsız. Uygulamalar Gezegenini izlemeyi denedim ve yapamadım. İçeriğin kalitesiyle ilgili bir not değil. Şovu bulmak zordu.

Apps Gezegeni, Apple Müzik’te öne çıkan bir TV şovudur. Apple Müzik, Spotify ile rekabet etmek için tasarlanmış Apple’ın akış hizmeti. Arama yaparsanız TV Programları Apps Planet için bölüm, sadece bir önizleme olarak pilot bölümünü izleyebilirsiniz. Sezon izlemek için iTunes’un Müzik bölümüne gitmelisiniz . Bu hiç mantıklı değil.

Bir mağazayı bir medya kütüphanesine bantlayamazsınız ve çalışmasını beklersiniz. Bu karmaşanın üstündeki bir akışlı müzik hizmetini istifleme, yalnızca işleri daha da kötüleştirir. Apple bunu ilk kez yapmadı. ITunes Ping’i hatırla?

Bu gerçek bir sorun. Sektörde teknik borç denir. Yazılım geliştiricileri, tekrarladıklarında zaman kazanmak için köşeleri kesti. Bu kısayollar toplanır. Dinamik ekipler bu teknik borcu “ödemeye” zaman ayırdı. Diğerleri yok. Teknik borç o kadar kötüleşirse, kullanıcı deneyiminde yüzeyler, bir probleminiz olur.

iTunes yıllar önce bu bükülme noktasına çarptı. Apple hiçbir şey yapmadı ve kullanıcı deneyimi o zamandan beri yokuş aşağı bakıyordu. Apple’ın yeni başlaması gerekiyor. ITunes’un bugün çözdüğü problemi destekleyen bir veri modeline ihtiyaçları var. SoundJam MP’nin bunu elde ettiklerinde çözdüğü problemden farklıdır.

ITunes’u bir uygulama paketine ayırmak için güçlü bir argüman var. İçerik türüne göre bölünmesi, kullanımını daha kolay hale getirir. Podcast yayınlamak ve film kiralamak farklı aktivitelerdir. Bunu yansıtan yazılımı hak ediyorlar.

Apple’ın bu noktada iTunes hakkında bir şeyler yapmasını hayal etmek zor. Çok derinde. Şimdi geri dönemezler. ITunes’u ayrı uygulamalara bölüyorlarsa, hepsini desteklemelidirler. ITunes’u şu anki durumunda tutmanın maliyeti daha düşük olabilir, ancak bir meydan okuma sunar.

Apple’ın hareketsizliği, iTunes deneyimini iyileştirmek için herhangi bir avantaj olmadığını göstermektedir. Bu onların rekabeti büyümeye devam ettiği için şaşırtıcıdır. Yalnızca filmlerde, Apple’ın baskınlığı 2012’den beri% 20-35 oranında düştü . Artık TV’de ve filmlerde 1 milyar dolarlıkyatırım yaptıklarından , Apple bu sorunu ele almalı.

Amazon ve Netflix’in aksine, Apple işletim sistemine sahip olma avantajına sahiptir. Çevrimiçi olduklarında rakiplerinin kullanıcılarının birçoğu için ilk irtibat noktasıdır veya TV’lerini açarlar. İçeriği zorlayıcı bir şekilde sunarak bu avantajdan yararlanmaları gerekir.

Apple, Amazon ve Netflix yeni ABC, NBC ve CBS’dir. Netflix’in 7 milyar dolarlık bir bütçesi var. Amazon’un 4,5 milyar doları var. HBO 2 milyar dolara yaklaşıyor, ama her zaman kendi şeylerini yapıyorlar ve her zaman yapacaklar. Apple’ın bu soruna 261,5 milyar dolarlık bir savaş sandığıyla atması için bol miktarda sermaye var. Neden içerik teslimatı için modern yazılımlarla başlamıyorsunuz?

Apple, iOS ve AppleTV’ye daha çok odaklanmıştır, ancak iTunes hala Apple ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Bir hit filmi veya dizisi bulunana kadar, kullanıcı platformlarını her bir platformda geliştirebilirler. ITunes’u öldürmeleri ve Napster döneminde tasarlanmayan bir uygulama oluşturmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.