Kapat

Rymek, Daktilo Tasarımı Klavye Üretti

Anasayfa
Güncel Rymek, Daktilo Tasarımı Klavye Üretti

Daktilo kullanmanın keyfini sürmek isteyenler için yeni ‘KnewKey’ piyasaya çıktı. Böylece retro sevdalıları için geçmişin havasını yaşatacak olan klavye, gerçekten hoşunuza gidecek.

Bugün insanlar arasında yaygın kanı, Q veya Qwerty diye bilinen klavyenin daha hızlı yazı yazmaya yardımcı olduğu yönünde. Hâlbuki olabildiğince yavaş yazmayı amaçlayan bu tür klavyeler, yazınızı oldukça uzun sürede yazmanıza neden olmakta. Özellikle İngilizce bir yazıyı kâğıda dökmek için tasarlanan daktilolar ise günümüz klavyelerinden oldukça farklı bir yapıya sahipti.

Daktiloların bu hızlı yazı yazma serüveni kısa sürdü. Çünkü hızlı yazmaya çalıştıkça tuşlar birbirine sıkışmaya başladı. Neredeyse gün aşırı arızalar meydana gelmeye başlayınca tuş düzeninin değişimi gündeme geldi. Farklı düşüncelerden sonra en uygun olanın sık kullanılan harflerin birbirinden uzaklaştırılması olduğuna karar verildi. Dolayısıyla en az arıza verebilecek tuş düzeni oluşturulmuş oldu. Ancak yeni sistem, daha hızlı yazmayı desteklemedi.

Kim ne derse desin daktilo ile bir defa bile olsa yazı yazmışsanız, her daktilo gördüğünüzde kendinizi o tuşlara basmaktan alamazsınız. Sırf bu nedenle insanların yüzlerce lira vererek mekanik klavye siparişleri vermekteler. Bunu gören firmalardan biri olan Rymek, USB ile kullanılabilen muhteşem bir klavye geliştirdi. Bu klavyenin hiç şüphesiz en büyük özelliği daktilo tasarımında olması.

Görünümü ile sizi geçmişe doğru yolculuğa çıkaracak olan klavyenin henüz Türkiye’de satışı bulunmamakta. Ancak özellikle turuncu renkli modeli oldukça albenili görünmekte. Ön sipariş satış fiyatı 99 dolar olan klavye alıcılarını beklemekte. Ön sipariş vermeyenler için ise 199 dolardan raflardaki yerini alacak.

Türkiye’de ise kaç TL’den satışa sunulacağı ise şu an belirsizliğini korumakta. Dolar kurunun neredeyse her gün değiştiği göz önüne alınırsa, şirketin fiyat belirlemesinin oldukça zor olduğunu söylemek zor olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.