Kapat

Otonom Drone’lar İçin Mükemmel Bir Test Alanı Açıldı

Anasayfa
Güncel Otonom Drone’lar İçin Mükemmel Bir Test Alanı Açıldı

M-Air adlı yeni test alanı otonom drone’lar için oldukça iyi imkanlar sunmakta. Michigan Üniversitesi’nde yer alan test alanı, drone’lar için gelecek vadediyor. Üniversitenin otonom araçlar için hazırlamış olduğu alana artık yalnızca yerde giden araçlar test için gitmeyecek. Yeni açılan test alanı, hava araçlarını (özellikle otonom drone’ları) da misafir edecek. Bunun için üç kilometre karelik dört katlı bir tesis inşa edilmiş durumda.

Yeni test alanı drone geliştiricileri için gerçekçi ışık ve rüzgar gibi şartlarda araçlarını test etmelerine olanak sağlamakta. Alan, aynı zamanda drone’ların dışarıya çıkmasını ve insanların kafalarına çarpmasını engelleyecek ağlar sayesinde de güvenliği sağlamakta. Bu güvenlik önlemleri sayesinde daha önce dışarıda test için uçurma izni almayı gerektiren deneyler, herhangi bir izne ihtiyaç olmaksızın kolayca yapılabilmekte.

Araştırmacılar otonom türü drone’larla neler yapılabileceğini öğrenmek için her gün daha fazla çalışmaktalar. Bu da gün geçtikçe drone sektörünün gelişmesine yardımcı olurken, test alanlarına olan ihtiyaç ta artarak devam etmekte. Bir araştırma ekibi, deprem sonrasında yer altında olanları ölçmek için sensör yüklü ağırlıkları drone’lar sayesinde bırakmış ve neler yapılabileceği hakkında fikir vermişlerdi. Bir diğer ekip ise çatı yapımı işleri için drone’ları kullamaya ve tahta kiremitleri yerleştirme işlerini dahi bu araçlarla yapmaya çalışmıştı. Daha küçük drone’ların ise kurtarma ve gözlem için kullanılması değerlerini bir kat daha atırmakta.

Michigan Üniveristesi öylesine sıra dışı bir yer ki Amerika’da otonom hava, kara, deniz ve uzay araçlarının test imkanının bulunduğu tek mühendislik okulu olma özelliğini korumakta. Bu teknolojiye sahip drone’lar için M-Air gibi alanların artması, riski en aza indirerek geliştirilmelerine büyük katkı sağlayarak hızlandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.