Kapat

Akıllı Telefon Satışlarındaki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

Anasayfa
Mobil Akıllı Telefon Satışlarındaki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

Akıllı telefon satışı Avrupa’da en büyük düşüşünü yaşadığı kayıtlara geçmiş durumda. 2018’in ilk çeyreğinde akıllı telefon satışları Avrupa’da % 6,3’lük bir düşüş yaşadı. Tek çeyrek içerisinde yaşanan en büyük düşüş olarak tarihe geçen bu raporu Canalys vermekte.

Canalys verilerine göre kıta genelinde satış ve dağıtımlar 46 milyona ulaşsa da Batı Avrupa bölgesinde % 13,9’luk düşüş göstererek 30.1 milyona geriledi. Verilere göre dikkat çeken husus ise Rus pazarında telefon satışının % 25,4 artış göstermesi. Ancak Rus piyasasındaki bu yükseliş, uzmanlara göre gelişmiş piyasalardaki düşüşü dengelemek için yeterli değil. Çünkü Birleşik Krallıkta satışlar % 29,5 düşüş kaydederken, Fransa’da % 23,2 ve Almanya’da da % 16,7 oranında düşüşler yaşanmış görünmekte.

Firma analistlerinden Ben Stanton ise Avrupa’da akıllı telefonlar için yeni bir çağın başladığını düşünmekte. Ona göre artık büyüme çağından şüphe çağına geçiliyor. Teknolojide meydana gelen gizli bilgilerin korunamadığı yönündeki haberler insanların akıllı aletlere karşı tutumunu değiştirmekte. Bu durum da mevcut firmalar için daha fazla mücadele etmeleri anlamına geliyor. Stanton’a göre önümüzdeki yıllarda bu mücadelede havlu atmak zorunda kalacak birkaç küçük firma piyasadan çekilebilir.

Dünya’nın en büyük iki dağıtıcısı olan Samsung ve Apple akıllı telefon üreticileri, düşüşe rağmen en büyük üretici olma vasıflarını koruyorlar. Samsung’un özellikle Galaxy S9 gibi pahalı olan akıllı telefonları ile Apple’a ait olan Ipone X türü üst sınıf telefonları satılan cihaz değerlerinin ve firmaların ortalama değerini yükseltmekte.

Canalys uzman analistleri ise bu mevcut düşüşten Xiaomi ve HMD Global (Nokia) firmalarının etkilenmelerini beklemiyorlar. Bu büyük düşüşün iki firmanın Avrupa’daki momentumunu etkileyip etkilemeyeceğini ise zamanla göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.