Kapat

Microsoft, Google Alphabet Rekabeti Şimdilik Microsoft’un

Anasayfa
Güncel Microsoft, Google Alphabet Rekabeti Şimdilik Microsoft’un

Teknoloji devi Microsoft, bu defa rakibini yenmeyi başardı. Üç yıl sonra Microsoft, Google Alphabet ile rekabetinde öne geçti.  Daha önce piyasa değerini artıracağı öngörülen firma, bir yıl sonra tahminleri doğru çıkarmayı başarmış durumda.

Keith Weiss analistlerinden Morgan Stanley, yaklaşık bir yıl önce şirketin piyasa değerini artıracağı ve piyasada önemli bir yere gelebileceği öngörüsünde bulunmuştu. Hisse senetlerinin fiyatlarının da 102 dolar seviyelerine gelebileceğini bile söylemişti. Görünen o ki Stanley tahminini doru yapmış. Aradan geçen bir yıl sonra. Piyasadaki değerini artıran Microsoft, hisse senetlerindeki fiyat artışı ile dikkat çekmekte. Analistin tutturamadığı ise yalnızca 4 dolarlık fark ile hisse senedi fiyatının 98 dolarda kalması.

Bu başarı firma için büyük bir öneme sahip. Çünkü Microsoft, Google Alphabet ile rekabetinde tam üç yıldır geride kalmaktaydı. Alphabet, Google’ın ana şirketi konumunda bulunuyor. Üç yıl önce bayrağı ele alan Alphabet, o günden bu yana piyasa değeri ile hep Microsoft’un önünde yer almayı başarmaktaydı. Ancak Microsoft, devrettiği koltuğunu kimseye kaptırma niyetinde olmadığını göstermiş oldu.

Açıklanan verilere göre Microsoft’un şu anki değeri tam olarak 753 milyar dolar. Alphabet ise 739 milyar dolarlık piyasa değeri ile yalnızca dördüncü sırada yerini almış durumda. Şimdilerde ise gözünü trilyon yapmak için yukarıya dönen Microsoft’un, listenin ilk iki ismini geçmesi gerekmekte. Şu anki verilere göre liste başını 924 milyar dolarlık piyasa değeri ile Apple çekmekte. Onu ise 783 milyar dolarla Amazon firması takip etmekte.

Firmalar arası bu rekabetin sonunun nereye varacağını ise kimse tahmin edemiyor. Çünkü her gün ortaya çıkan yeni haberler şirketlerin mali tablolarını bazen üst seviyelere çıkarabilirken, bazen de aşağılara doğru çekebilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir