Kapat

iPad (2018) İnceleme: iPad Pro 10.5 Kıyaslaması

Anasayfa
Mobil iPad (2018) İnceleme: iPad Pro 10.5 Kıyaslaması

Yaklaşık iki yıl önce Apple‘ın giderek artan yedek iPad hattını çağıran bir fikir yazısı yazdım . O zaman, teknoloji devi, aynı anda hem satışta hem de satışta kalırken, standart iPad ile aynı görünüme sahip ve kendini aynı hisseden 9.7 inçlik iPad Pro’yu piyasaya sürmüştü. Stylus desteğinden farklı olarak, bir Pro ile normal bir iPad arasında çok fazla fark olmadığı göz önüne alındığında, her satırda aynı beden boyutlarını paylaşan iki ayrı aygıta sahip olmak, cehennem gibi kafa karıştırıcıydı.

Apple muhtemelen bunu fark etti, çünkü 9.7 inçlik Pro modelini bir yıl içinde öldürdü ve yerine “normal” iPad’den en azından ölçülebilir fiziksel bir fark sunan daha büyük bir 10.5 inçlik bir ürün yerleştirildi. Ben de bu cihazı test ettim ve sevdim, çünkü çoğunlukla iOS 11, iPad’lerin bir çalışma bilgisayarı gibi davranmasına izin veren bir oyun değiştiriciydi.

IPad dünyası, en azından benim için yine mantıklı. Her model arasında gerçek bir gagalama düzeni ve farkedilebilir fiziksel farklılıklar vardı: “Mini” adında 7,9 inç ekrana sahip küçük bir iPad; bir “normal” 9.7 inç iPad; ve 10.5 ve 12,9 inçlik iki iPad Artı.

Ama sonra Apple geçtiğimiz haftaya, son iPad’ini piyasaya sürdüğü bir maymunu anahtarı koydu, şirket kalemini destekleyen bir 9,7 inçlik Apple Kalem’i. Ancak Apple bu iPad’i “Pro” olarak adlandırmıyor. İleride 2018 iPad’i arayacağım bu yeni, orijinal “normal” iPad hattının devamı niteliğindedir.

Daha önce de belirttiğim gibi, bir Pro ve Pro olmayan bir iPad arasındaki en büyük fark Apple Pencil desteği oldu ve şimdi Apple da gitti ve bu ayrımı da kırdı. Tüketiciler için daha fazla seçenek sunmanın bir zararı olmadığını farz ediyorum, ancak ortalama joe’nin bir Pro ve Pro olmayan bir iPad arasındaki farkları artık söyleyemeyeceğine bahse girerim çünkü bu ayrım yıl itibariyle bulanıklaşıyor.

Tüm bunlar olumsuz geldiyse, bu şeyler hakkında çok fazla umurunda olan bir teknoloji uzmanı olduğumu biliyorum, tüm iPad çizgisini analistin bakış açısından uzaktan inceliyorum. Vakumda, tüketici olarak mı? Bu 2018 iPad harika ve bunun büyük bir kısmı sadece 329 $ ‘dan başlayan uygun fiyatlı fiyat etiketinden kaynaklanıyor.

Apple kayıp bir pazar geri almak isteyen

Ürünlerini birinci sınıf bir fiyata sattığı bilinen bir şirketten bu şaşırtıcı derecede düşük fiyat etiketinin nedeni nedir? Apple, bu 2018 iPad’i gençlere ve öğrencilere ilk ve en öncelikli olarak satmaya çalışıyor. Bu yüzden Apple patronu Tim Cook geçen hafta Chicago’daki bir lisede cihazı tanıttı. Apple, 2018 iPad’i okullara yönelik bir eğitim aracı olarak pazarlamaktadır.

Bu, eğitimi bir iş hareketi olduğu kadar yükseltmek için asil bir girişimdir. Apple son birkaç yıl içinde Amerikan okulları içinde fiili okul öğrenim araçları olarak yerini kaybetti.Google’ın, sınıflardaki iMac’leri çok daha hesaplı Chromebook’larla ve Cook bu pazarı geri almak istiyor. Bu eğitim odaklı 2018 iPad ile uyumlu olmak için Apple, öğretmenlerin iPad üzerinde dijital olarak ödev vermelerine olanak tanıyan ve Froggipedia gibi üçüncü parti AR uygulamalarını pazarlama gibi özel bir uygulama başlattı. dijital olarak.

Neredeyse yirmi yıldır lise dışında kaldım, bu yüzden tam olarak hedef kitle değilim, ama Apple’ın öncü AR Kit’in desteğiyle inşa edilen iOS’un AR uygulamalarının çoğunlukla harika olduğunu söyleyebilirim. Google’ın Android telefonlar için Play Store’da.

Tabletlerde de harika şeyler

Eğitim amaçlı kullanımlarınız olmasa ve AR’ye bakmamanız durumunda, 2018 iPad, önceki iPad’lerde olduğu gibi tabletlerde de neredeyse harika, yani sektördeki en iyiler. Düzenli okuyucular Android’de iOS’u telefonlardan çok tercih ettiğimi biliyor olabilirler; ama bir tablet için, hatta yakın değil: iPad en iyisidir.

2018 iPad, Apple’ın “Gerçek Ton” göstergesinden yoksun olduğundan (gerçek dünyadaki aydınlatma durumuna bağlı olarak ekran renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan), çünkü iPad’lerin Pro serisine daha düşük bir ekrana sahipti, fakat gerçeğe şöyle demiştim: Çok fark var. Bu 2018 iPad’inde, endüstrinin en iyi görüntüleme açılarıyla iyi aydınlatılmış parlak bir ekran paneli var.

2018 iPad, en yeni iPad Pro hatlarındaki A10X’e kıyasla daha az güçlü bir yonga seti, A10 ile çalışıyor, ancak yine de gerçek yaşam kullanımındaki farkı söylemek zor. Apple ürünlerinin hepsi sorunsuz çalışır (kutunun dışında ve ilk yıl için, en azından), donanım işleme gücü hiçbir zaman gerçekten bir sorun olmamıştır. 2018 iPad’in Pro satırlarından daha az RAM’i var, bu sayede üç uygulamayı aynı anda açma (bölünmüş ekran ve ardından kaydırma modu aracılığıyla) fark edilebilir şekilde daha yavaş, ancak performans farkları kadar.

Pro’nun üstünlüğünün açıkça görüldüğü bir alan varsa, bu ses çıkışıdır. IPad Profesyonelleri’nin tümü, tabletin her köşesine yakın bir yerde bulunan ve sesini tam olarak dolduran dört hoparlöre sahip. 2018 iPad’inde sadece iki hoparlör var ve ses hala iyi olsa da, bir iPad Pro‘dan kesinlikle daha iyi geliyor. Bu sadece hoparlörler aracılığıyla ses çalmak içindir. Bir kulaklık jakı kullanıyorsanız – evet, Apple, telefonlarda öldürse bile iPad’lerde kulaklık jaklarını hala takıyor – ses çıkış kalitesi tam olarak aynı.

2018 iPad ile olan en büyük sorunum, iPad 10.5‘i tekrar tekrar etkin hale getirmesi. Sadece en temel, 32GB ve WiFi-only modeli için 329 $ ‘dan başlıyor ve WiFi ve hücresel ile 128GB varyantı çarpsa bile, yine de 500 $’ dan biraz daha fazla fiyatlandırılıyor. Bu, en temel varyant için 649 $ ‘dan başlayan ve 999 $’ a kadar olan iPad Pro 10.5’ten biraz daha ucuz.

Bu 2018 iPad ile bu rekabetçi ve daha büyük bir 12,9 inç iPad Pro, ben 10.5 inç iPad Pro’nun ne olduğunu görmüyorum. Bir iPad ile “bilgisayar şeyleri” yapmak isteyen bir içerik oluşturucunuz varsa, iPad Pro 12.9’un fazladan bir hırsızı 10.5’in üzerinde bir o kadar da büyük bir anlaşma değil. Bahse girerim ki çoğu sanatçı, 10.5 inçlik 12,9 inçlik ekranı tercih ederdi. Ve eğer ağır bir yaratıcı türü değilseniz ve sadece bir iPad’in tablet şeyler yapmasını isteyin ve arada sırada doodle çizin mi? Daha sonra iPad 9.7, iPad Pro 10.5’in neredeyse her şeyin fiyatının yarısını yaptığı her şeyi yapıyor. Pro, standart iPad 9.7’nin yapamadığı akıllı klavye desteği sunuyor ancak bir üçüncü parti Bluetooth klavyesini kolayca kullanabiliyor.

IPad Pro 10.5, göze çarpan harika bir cihazdı, ancak Apple gitti ve 2018 iPad ile gereksiz hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.