Kapat

iOS 12 İşletim Sistemi Tanıtıldı

Anasayfa
iOS iOS 12 İşletim Sistemi Tanıtıldı

Apple WWDC 2018 etkinliğinde tanıtılan iOS 12, yeni özellikleri ile Android P’ye rakip olacak gibi görünüyor. Yeni işletim sisteminin İPhone’lara neler katacağını şimdilik yalnızca rakamlar üzerinden bilmekteyiz. Her ne kadar en iyi iOS olmasa da kilit alanlarda geliştirmeler sunmakta. Performans ve kararlılık, yeni sistemin üzerinde durduğu en önemli konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu nedenle iOS 11’in çalıştığı hiçbir cihazı dışarıda bırakmayarak hepsinde çalışmakta.

Iphone 6’nın bu yeni sistem sayesinde yüzde 70 oranında hızlandığı Apple’ın iddiaları arasında yer almakta. Klavye açılış hızı ise % 50 hızlanmakta. Apple özellikle yeni güncellemelerde meydana gelebilecek klavye yavaşlamalarının önüne geçmek için büyük çaba sarf etmekte. Diğer işlevler için de çözümler aramaya devam ediyor.

iOS 12’nin sunduğu en önemli yeniliklerden biri ARKit 2.0 olarak görünmekte. Firmanın Pixar ile ortak çalışmaları sonucu oluşturduğu “USDZ” dosya türü sayesinde geliştiriciler büyük kolaylık yaşayacak. “Measure” adlı işlev, herhangi bir şeyin uzunluğunu ölçmeye izin vermekte. Çok kullanıcılı ortamda da ARKit’e giriş yaparak bu sayede iPhone ve iPad üzerinde multiplayer oyunlar oynamaya imkan tanımakta.

Sistemde Photos özelliğinin daha akıllı olduğunu görmek mümkün. Arama işlevleri geliştirilen özellik, “sizin için” sekmesi sayesinde fotoğrafları geliştirme ve paylaşmaya yönelik tavsiyelerde bulunmakta. Paylaşım özelliği ise kminle paylaşmak istediğimize dair öneriler sunmakta. En güzel yanı ise paylaşımın tam çöznürlük ile yapılabilmesi.

Siri, yeni sistem ile beraber birçok kısayolla dolmakta. Bu nedenle firma, sisteme ayak uydurmak için bir kısayol uygulaması geliştirmek için uğraşmakta. Kısayollar sayesinde iOS, kahvenizi her zaman aldığınız yerden ısmarlamanızı önerebilmekte.

iOS 12’nin geliştirdiği işlevler arasında kullanıcının rahatsız edilmesini engelleyecek ‘Rahatsız Etme’ işlevi de mevcut. Yeni modda, uyarı seslerinin kapatılmasının yanında, uyumanızı engelleyecek ancak bir o kadar ilgi çekici şeyler de engellenmekte. Uyarıları uyarı merkezine göndermeniz veya tamamen kapatmanız mümkün.

Screen Time, telefon bağımlılığını azaltmaya yönelik bir işlev. Uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiğinizi hesaplamakta ve hangi uygulamanın en çok uyarı verdiğini izlemekte. Sonuç olarak da size kısıtlama getirmeye çalışmakta ve sınır aştığınızda zaman doldu uyarısını vermekte.

Gruplu uyarılar modu iOS 12 ile beraber gelen ve herkesin beklediği özelliklerden biri olarak karşımıza çıkmakta.

Animoji, yeni maskeler ve dil algılama ile gelişimine devam etmiş görünen işlevlerden biri. Memoji, size benzeyen ve kişiselleştirilebilen bir maske. Mesajlar uygulaması ile gelecek olan işlev, henüz Face Time uygulamasında yer almamakta. Animoji ve Memoji özelliklerini Face Time’da kullanabilmek için iOS’u yeni sürümüne yükseltmeniz gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.