Kapat

Aşırı İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiler?

Anasayfa
İnternet Aşırı İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiler?

İnternet Kullanımı

İnternet kullanımı
alanında uzmanlaşmış psikologlar, modern elektronik ve mekanik teknoloji devriminin, insanların beyinlerini olumsuz bir şekilde etkilediğini savunuyorlar. Daha net bir sözle biraz aptallaştırdığını söylemektedirler.

Gelişim psikolojisi ve anormal psikoloji uzmanları, artık bağımlılıklar arasına internetinde girdiğini ve internet bağımlılığının da gerçek bir bağımlılık olduğunu ifade etmektedirler.

Aşırı İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiler?

Bilhassa bu bağımlılıktan, gençler nasibini almakta. Ama hemen hemen herkes bir internet kullanımı bağımlısı, daha geniş bir ifade ile dijital bir bağımlı olabilme potansiyeli taşıyor. Yalnız gençlerin değil, Orta yaş ve yaşlılarında sosyal medyada hesaplarını çoğunlukla kullanıldığı bilinmekte. Daha geniş bir ifadeyle internetin faydaları kesinlikle var ama bunun yanı sıra İnsanlar üzerinde, özellikle düşünme yetisi üzerine büyük ölçüde olumsuz etki yaptığı uzman psikologlar tarafından ifade edilmekte.

Dijital bağımlılık, diğer bağımlılıklara benzetiliyor çünkü genel olarak internet alemine dalmakta bir kaçış, tıpkı kimyasal bağımlılık ve ya kumar bağımlılığı gibi. İnternet ortamı belli sorunların bir süreliğine de olsa unutulduğu bir alan olarak kişilere cazip geliyor.

İnternetin Beyin Üstündeki Etkisinin Geçici Olup Olmadığı Bilinmiyor

Gelişim psikologları internet bağımlığının kişilerin sinir sistemi üzerinde olumsuz etki yaptığını ifade etmekte. Ve bu konuda kullanıcılarda olumsuz etki yapmaması adına uyarılarda bulunmaktadırlar. Bu sonuçların, Dijital bağımlılık konusunda daha kapsamlı bir araştırma alanı olduğunu ortaya koymakta. Ve İnternet kullanımının beyin üzerindeki etkilerinin geçici olup olmadığı henüz bilinmiyor. Dijital bağımlılığının tedavi süreci uzun zaman alabilir ama ümitvar olmak şart. Bu bağımlılıktan kurtulmak için çaba sarf edin. Özellikle genç iseniz mutlaka bu bağımlıktan kurtulmanız gerekmekte, ilerde ki yaşamınız da gerek evde gerek iş yerinde birçok yerde yaşam kalitenizi sınırlandırabilecek bir bağımlılık olmakla birlikte yaptığınız çalışmalarda ki başarı ve verimi düşürmektedir. Hatta aile ilişkileriniz de bile olumsuz etki yapmaktadır. Hatta internetin aile üzerine etkisi başka bir çalışma alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.