Kapat

Instagram’ın Yeni Özelliği IGTV Nasıl Kullanılır? IGTV Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Anasayfa
İnternet Instagram’ın Yeni Özelliği IGTV Nasıl Kullanılır? IGTV Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Instagram’ın Yeni Özelliği IGTV Nedir? IGTV Nasıl Kullanılır? IGTV Kanalı Nasıl Oluşturulur?
Instagram‘ın kısa zaman önce yayınladığı IGTV özelliği, birçok video paylaşım platformundan ayrı durmayı başarıyor. Peki rakiplerinden daha farklı özellikleri bulunan IGTV nasıl kullanılır? IGTV kanalı nasıl oluşturulur? Hep birlikte öğrenelim.

IGTV Nasıl Kullanılır?
Instagram‘ın mobil kullanımı seven üyeleri için geliştirdiği video paylaşım platformu IGTV‘yi, ister Instagram uygulaması içerisinde isterseniz de ayrı bir uygulama olarak kullanmanız mümkün. Bu platform sayesinde, Instagram‘da yer alan kısıtlı süreye sahip video paylaşımlarının ötesine geçeceksiniz. Çünkü IGTV, kullanıcılarına 1 saatlik videolarını dikey bir formatta takipçileriyle paylaşma şansını veriyor.

Öncelikle Instagram hesabı bulunan herkesin, otomatik olarak IGTV kullanıcısı olduğunu belirtmekte fayda var. Uygulamaya giriş yapmak istediğinizde, karşınıza Instagram hesabınız ile giriş yapmanızı sağlayacak bir seçenek çıkıyor. Ancak IGTV için farklı bir hesap kullanmak istiyorsanız, önünüze çıkan ekranda bulunan ‘hesap değiştir‘ butonunu kullanmanız yeterli olacaktır. Hesabınızı belirleyip uygulamaya giriş yaptıktan sonra, karşınıza dört ayrı sekme çıkacak. ‘Popüler‘ adlı sekme sayesinde ilgi alanınıza giren içerikleri görüntüleyebilirsiniz. ‘İzlemeye Devam Et‘ seçeneğini tıkladığınızda ise, yarıda bıraktığınız içerikleri izlemeye devam edebilirsiniz. Uygulamanın sunduğu ‘Senin İçin‘ sekmesi sayesinde, IGTV‘nin beğeneceğinizi düşündüğü videoları takip edebilirsiniz. Son olarak ‘Takip Ettiklerim‘ sekmesi ile, takip ettiğiniz kullanıcıların içeriklerine ulaşabilirsiniz.

İzleyeceğiniz içerikleri ileri veya geri sarabilmek için sekmeleri aşağı sürüklemeniz gerekiyor. Ekranın en altında bu işlemi sağlamanız için gerekli araçlar bulunuyor. Bu araçlar sayesinde beğendiğiniz içeriklere yorum yapabilir ve arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. İçerikleri rahatça izlemeye devam etmek için, ekrana bir kez tıkladığınızda araç sekmelerinin hızlıca kaybolduğunu farkedeceksiniz.

IGTV Kanalı Nasıl Açılır?
IGTV‘nin sağladığı hizmetlerden memnun kaldığınızda, belki de bir içerik üretici olmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey, IGTV keşfet sekmesinin sağında bulunan ayarlar simgesine dokunup, önünüze gelecek ekranda ‘kanal oluştur‘ butonuna tıklamak. Önünüze çıkacak üç sekmeyi ‘ileri‘ butonu ile tamamladıktan sonra kanalınızı oluşturabilirsiniz. Bu kadar kısa bir işlem sonunda, artık siz de bir IGTV kanalı sahibisiniz. Videolarınızı kanalınıza yüklemek için, ekranın sağ ortasında yer alan ‘+‘ simgesine tıklamanız gerekiyor. Hazırladığınız videolarınızı kanalınıza yüklemek için her şey hazır!

Ayrıca bazı kuralları unutmamanız gerekiyor. İlk olarak IGTV‘nin kendi bünyesinde video çekim özelliği bulunmadığını belirtelim. Bu nedenle videolarınızı önceden ve mutlaka dikey konumda çekmeniz gerekiyor. Yatay konumda video yüklerseniz, uygulama hiçbir düzenleme yapmayacağı için videonuz da yatay konumda yayınlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.