Kapat

Google, Translate Dengelerini Bozmaya Hazırlanıyor

Anasayfa
Güncel Google, Translate Dengelerini Bozmaya Hazırlanıyor

Google, yeni çeviri mimarisi ile yeni bir adım atmak üzere. Yapılacak bu yenilik teknoloji dünyasının dev bir adımı olarak görülmekte. Böylece firmanın, Translate dengelerini tamamen değiştirmesi beklenmekte.

Söylentilere göre bugüne kadar çevrimiçi dil ve çeviri hizmeti veren Google, yazılımsal olarak çok daha etkili bir teknolojiyi kullanıcılarına sunacak. Böylece artık Google, çevrimdışı olarak da çeviri hizmeti verebilecek. Böylece şirket, hizmet ağını genişletecek bir yeniliğe de imza atmış olacak. Yeni uygulama ile Google Translate, internet bağlatınız olmasa da kullanılabilecek ve çeviriler yapılabilecek.

12 Haziran 2018 itibariyle hizmete sunulan yeni özellik sayesinde bu tarihten itibaren çeviriler artık internet bağlantısının bulunmadığı ortamda da yapılabilir hale gelmiş durumda. Firma, bu tarihte bağlantısı olmayan kullanıcılarına sunduğu hizmet ile büyük bir beğeni de toplamış oldu. Söz konusu uygulamanın birkaç kelime ile sınırlı olacağı söylentileri olsa da, zor ve gelişmiş cümleleri de sorunsuz bir şekilde Türkçeye çevirebilmekte. Ayrıca uzun cümlelerdeki anlam bozuklukları da büyük oranda giderilmiş görünmekte.

Uygulamayı kullanmak istediğinizde ise sistem tercih ettiğiniz dile göre 35 ile 45 MB’lık veri saklama alanı istemekte. Bu da, uygulama için aşırı derecede hafıza problemi yaşatmayacağını göstermekte. NMT uygulaması sayesinde tercüme yapabileceğiniz dil sayısı ise Google’ın iddiasına göre tam olarak 59. NMT denilince telefon teknolojilerinin birinci nesli aklımıza gelmekte. Bu da yeni çeviri uygulamasının her türlü telefonda kullanılabileceği anlamını taşımakta.

Microsoft’un açıklamaları, yalnızca bu Translate ile sınırlı kalınmayacağını göstermekte. Nisan ayında yaptığı açıklamada firma, üstün bir çeviriden bahsetmişti. Google Translate bu iddiayı karşılamadığına göre, piyasayı hareketlendirecek yeni teknolojilerden bahsetmek mümkün. Yeni çeviri yazılımının yılın son çeyreğinde kullanıcılar ile buluşması beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.