Kapat

Fortnite Popülerliği Artıyor

Anasayfa
Oyun Fortnite Popülerliği Artıyor

Fortnite, Newzoo’ya göre dünyanın en çok oynanan üçüncü oyunu olmayı başardı. Popülaritesini de günden güne artırmakta. Epic Games tarafından geliştirilen oyun, gözünü birinciliğe dikmiş durumda. Oyunun dünya genelinde 50 milyondan fazla oyuncuya ulaştığı bilinmekte. Çevrimiçi olarak oynanan bir PvP hayatta kalma oyunu olarak, oyuncular arasında en çok tercih edilen oyunlar arasında üçüncülük ile iyi bir başarı yakalamış gibi duruyor.

BBC Türkiye’nin verdiği habere göre Newzoo’nun yaptığı araştırmada Fortnite, 3. sırada yerini aldı. Habere göre kısa sürede başarıyı yakalayan oyunun başarısında ücretsiz olarak oynanmasının büyük etkisi bulunuyor. Ayrıca firmanın sürekli güncelleme ve geliştirmelerle oyunu canlı tutması, tercih sebebini artırmakta. Battle Royale türü oyunlara getirdiği yenilikçi yaklaşım da takdir gördükçe, Twitch ve YouTube gibi platformlarda da izlenme rekorlarına doğru koşmakta.

Anne babaların da oyun için olur vermeleri de oyunun yayılmasına etki etmekte. Şiddet düzeyinin düşük olması, mevcut şiddeti de karikatürize bir şekilde sunması, ebeveynlerin güvenini kazanmasının en büyük nedeni. Kan gibi unsurların oyunda yer almaması da bu güveni tazelemekte. Bazı anne babalar, oyunun çocuklara ekip ruhu aşıladığını, iletişim ve beraber bir şeyler yapma becerisi kazandırdığını düşünmekte.

Oyun dünyasına yönelik araştırmaları ile tanınan Newzoo raporuna göre, uzun süredir piyasada yer alan köklü oyunların birçoğunu geride bırakarak 3. sırada yer alan Fortnite, büyük yankı uyandırmış görünmekte. Sene başında yapılan Ocak 2018 araştırmasında 6. sırada yer alan oyun Nisan ayında ise üçüncü sıraya yükselmişti. Bundan sonra sırasını kaptırmayan oyunun yeni hamlelerle daha üst sıralara çıkması beklenmekte. Bu hamlelerden biri Epic Games’in oyunu farklı ülkelerde yayınlama düşüncesi. Böylece firmanın, çok daha fazla kullanıcıya ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.