Kapat

Facebook’a Güven Azalmakta

Anasayfa
İnternet Facebook’a Güven Azalmakta

Son yapılan anket araştırması, gençler ve ebeveynlerinin Facebook’a bakışının değiştiğini göstermekte. Özellikle gençlerin şirkete bakışı değişmiş durumda. Pew Araştırma Merkezi verileri firma için durumun hiç de iç açıcı olmadığının sinyalini veriyor.

Pew’in gençler arasında sosyal medya ve internet kullanımı ile ilgili yaptığı araştırma neticesini açıkladı. Araştırma ayrıca akıllı telefon erişiminin gençler üzerinde yaptığı etkiyi de konu almakta. Rapor sonuçlarına göre gençlerin tercihlerinde değişiklikler göze çarpmakta. Aynı firmanın 2015 yılında yaptığı araştırma, gençlerin 13-17 yaş aralığındaki kesiminin % 71’inin Facebook, yaklaşık olarak yarısının Instagram ve % 41’inin Snapchat uygulamalarını kullandıklarını göstermekteydi. Şimdi ise Facebook’u kullanan gençler % 51 oranında. Yeni trendler ise Youtube, Instagram ve Snapchat. Ankete katılan Amerikalı gençlerin yüzde 85’i Youtube’u kullandığını söylemekte. Bu oran Instagram kullananlarda % 72. Snapchat kullananlar ise % 69 civarında.

Genç kesimin en sık kullandıkları siteler arasında yer alan Youtube ve Snapchat, gençlerin üçte birlik bölümünü kapsamakta. % 15’lik bir dilim ise Instagram’ı en çok kullandığını söylemekte. Sadece yüzde 10’luk bir kısım ise Facebook’un en çok ziyaret ettikleri medya sitesi olduğunu belirtti. Diğer sosyal medya siteleri arasında Twitter % 3, Reddit % 1 ve Tumblr % 1’in altında rakamlar ile karşımıza çıkmakta.

Araştırmanın konularından biri olan gençlerin ne kadar etkilendiği sorusu ise sosyal medyanın herhangi bir eğilime çok da fazla etkisinin olmadığını göstermekte. Katılımcıların % 31’ine göre sosyal medya, gençlerin gelişimine pozitif yönde katkı yapmakta. Aile ve arkadaş ortamlarında iletişimi güçlendirdiğini düşünmekte. % 24’lük bir kesim ise sosyal medyanın gençleri olumuz yönde etkilediği görüşünde. Bunun sebebi olarak da medya sitelerinden yayılan zorbalık ve şiddet söylemlerinin artması gösterilmekte. Anket yapılan gençler ve ebeveynlerin yüzde 45’i ise sosyal medya platformlarının herhangi iyi veya kötü bir etkisinin olmadığını düşünmekteler.

Gençlerin 2015 araştırmasındaki yüzde 73’lük akıllı telefona sahip olma veya erişim imkânı bulma oranı ise % 95’e tırmanmış durumda. İnterneti sürekli bir şekilde kullananların oranı ise % 45’lerde.

Araştırmaya katılan 1058 ebeveyn ve 743 genç üzerinde yapılan araştırmanın başyazarı Monica Anderson, üç yıl öncesine göre gençlerin çok farklı bir sosyal medya ortamına sahip olduklarını belirtmekte. Üç yıl önce temel kullanımın Facebook olduğunu, dolayısıyla tek platforma yönelimin çok daha fazla olmasının normal olduğunun da altını çizmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.