Kapat

En İyi 10 Atılım Teknolojisi

Anasayfa
Güncel En İyi 10 Atılım Teknolojisi

“Gazetelerimizin her birine bu yıl yazdıkları en önemli yeni teknolojilerin neler olduğunu sorarak listeyi seçtik”

Hayatımızı dramatik yollarla değiştirme potansiyeline sahip olan 10 hayranlık uyandıran bilimsel ve teknolojik ilerlemenin yıkılışı olan 2018 için çığır açan teknoloji listesini açıklıyoruz.

1. 3D Metal Baskı

Hepimiz son birkaç yılda 3D plastik baskıya ve tasarım ve prototip haline getirdiği kolaylığa alıştık. Teknolojideki ilerlemeler, anlık metal imalatının hızla yeni bir gerçeklik dünyasına dönüştüğü anlamına geliyor.

Talep üzerine büyük, karmaşık metal yapılar yaratma yeteneği, üretimde devrim yaratabilir.

“3D metal baskı, üreticilere mevcut seri üretim tekniklerini kullanmaktan çok daha ucuza tek veya çok sayıda metal parça yapma imkanı veriyor” diyor Rotman .

“Parçaların büyük bir envanterini tutmak yerine, şirket müşteriye ihtiyaç duyduğunda bir parça basabilir. Ek olarak, başka herhangi bir yöntemle mümkün olmayan karmaşık şekiller oluşturabilir. Bu daha hafif veya daha yüksek performans parçaları anlamına gelebilir. ”

2. Yapay Embriyolar

Araştırmacılar ilk kez, yumurta veya sperm hücresi kullanmadan sadece kök hücrelerden embriyo benzeri yapılar yapmışlardır. Bu, hayatın nasıl ortaya çıktığını anlamak için yeni olasılıklar açacaktır – ama aynı zamanda açıkça etik ve hatta felsefi sorunlara da yol açmaktadır.

Rotman bana “Yapay embriyoların hayatın nasıl geliştiğini anlamada paha biçilmez bir bilimsel araç sağlayabileceğini söyledi. Ama sonunda başka bir embriyondan alınan bir kök hücresinden yaşamı yaratmayı mümkün kıldılar. Sperm yok, yumurta yok. Laboratuvar araştırmacılarının ellerine bıraktığı doğal olmayan bir yaşam yaratımı olurdu. ”

3. Algı Şehir

Toronto’nun Waterfront bölgesinde, Google’ın ana şirketi olan Alfabe, şehirlerin nasıl inşa edildiğini, işletildiğini ve yaşadığını yeniden düşünmek için sensörler ve analizler uyguluyor. Amaç, “akıllı şehirler” yaratmak için en son teknoloji ile kentsel tasarımı entegre etmektir. daha uygun fiyatlı, yaşanabilir ve çevresel açıdan sürdürülebilir.

Rotman , “Birkaç yıl boyunca tamamlanmayacak olsa da, akıllı şehirlerde daha temiz ve daha güvenli bir başlangıç ​​olabilir” diyor.

4. Bulut tabanlı AI hizmetleri

Buradaki önemli oyuncular arasında, daha ekonomik ve kullanımı kolay hale getirmek için, makine öğrenimi ve yapay sinir ağı teknolojisine erişimi arttırmaya çalışan Amazon, Google, IBM ve Microsoft bulunmaktadır. Rotman, “Bulutta yapay zeka araçlarının kullanılabilirliği, gelişmiş makine öğreniminin birçok farklı işletme için geniş çapta erişilebilir olduğu anlamına gelecektir. Bu, üretimden lojistiğe kadar her şeyi değiştirecek, AI’yi işletmeler için daha ucuz ve daha kolay bir hale getirecektir. ”

5. Dueling Sinir Ağları

Bu çığır açıcı, AI sistemlerini “hayal gücüyle” bahşetmeyi ve onları birbirleriyle özdeşleştirmeyi vaat ediyor . Google Brain, Deep Mind ve Nvidia’da çalışmak, halihazırda mümkün olanın ötesinde, ultra gerçekçi, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler veya sesler yaratan sistemlerin etkinleştirilmesine odaklanmıştır.

“Dueling Neural Networks, yapay zekanın yapay zekasında, AI’nın hiç görmediği şeylerin görüntülerini yaratmasını sağlayan bir atılımı anlatıyor. AI’ya bir hayal duygusu veriyor, ”diyor Rotman .

Ancak, aynı zamanda, bilgisayarların dijital dolandırıcılık ve sahtekarlık için endişe verici araçlara dönüşme olasılığını artırdığı için dikkat çekiyor.

6. Babel Balık kulakiçi

The Hitchhiker’s Guide to The Galaxy’da Douglas Adams tarafından sunulan bilim-kurgu komedi kavramı için adlandırılan bu oyun, anında çevrimiçi çeviri teknolojisini kullanan ve insanların farklı dillerde iletişim kurarak, gerçek zamanlı olarak birbirlerini anlamasına olanak tanıyan kulaklıklardır.

Rotman şöyle diyor: “Google’ın Pixel Buds, insanların farklı bir dil konuşan biriyle doğal bir konuşma yapabilmeleri anlamına geliyor.”

Kulak tomurcukları hala erken bir aşamada olsalar da, rapor edilenler henüz çok iyi işlev görmemekle birlikte, bugün herkesin temel teknolojiye Google’ın bilgisayar ve mobil cihazlardaki sesle aktive edilen çeviri hizmetleri aracılığıyla erişebiliyor.

7. Sıfır Karbon Doğal Gaz

Yeni mühendislik yöntemleri, doğal gazın yakılması sırasında açığa çıkan karbonun yakalanmasını, sera gazı emisyonlarının önlenmesini ve temiz enerji oluşturmak için yeni imkanların açılmasını mümkün kılmaktadır. Halihazırda ABD’de kullanılan elektriğin% 32’si, doğal gazın yakılmasıyla üretilmektedir – bu, enerji sektörünün karbon emisyonlarının yaklaşık% 30’unu oluşturmaktadır. Burada 8 Rivers Capital, Exelon Generation ve CB & I önemli oyuncular olarak öne çıkıyor.

 Rotman , “Temiz doğal gaz teknolojisi, ucuz ve kolayca elde edilebilen fosil yakıttan elektrik üretme vaadini, karbon emisyonları üretmeyecek bir şekilde tutuyor” diyor.

8. Mükemmelleştirici Çevrimiçi Gizlilik

 Blockchain tabanlı gizlilik sistemleri, bilgi alışverişinin altında yatan bilgi ve kimliklerin gizliliğini korurken dijital işlemlerin kaydedilip onaylanmasını sağlar. Bu, gizliliği riske etmeden veya sahtekarlık veya kimlik hırsızlığı gibi tehditlere maruz kalmadan bilgileri ifşa etmenin daha kolay olduğu anlamına gelir.

9. Genetik Falcılık

Helix, 23andMe, Myriad Genetics, BK Biobank ve Broad Institute gibi oyuncular tarafından genomik veriler kullanılarak kestirimci analizlerde büyük ilerlemeler kaydedilmektedir. Bu, genetik verileri analiz ederek kanser, hatta IQ gibi hastalıkların olasılığını tahmin etmektir. Bu, halk sağlığı korumasında bir sonraki kuantum sıçraması olmayı vaat ediyor, aynı zamanda genetik ayrımcılık riski de dahil olmak üzere büyük etik kaygıları da beraberinde getiriyor.

Rotman “Daha önce böyle bir şey mümkün değildi” diyor .

“Genetik servet, zekanızda akıllı ya da ortalamanın altında olma olasılığını tahmin etmeyi mümkün kılacak. Ayrıca davranış özelliklerinin tahmin edilmesini mümkün kılacaktır. Ama bu bilgiyi nasıl kullanacağız? Çocukları nasıl yetiştirdiğimizi ve potansiyellerini nasıl değerlendireceğimizi değiştirecek mi? ”

10. Malzemelerin Kuantum Sırası

IBM tarafından tasarlanan yedi-qubit kuantum bilgisayarı kullanarak Harvard’daki araştırmacılar basit bir molekülün en eksiksiz simülasyonunu yarattılar.

Molil – berilyum hidrür – henüz kuantum hesaplaması ile simüle edilmiş en büyüktür.

Rotman şöyle diyor: “Söz, bilim adamlarının yeni materyaller tasarlamak için kuantum bilgisayarları kullanabildikleri ve özelliklerini tam olarak uyarlayabilecekleri vaadidir. Bu, daha verimli güneş hücreleri, temiz yakıtlar yapmak için daha iyi katalizörler ve daha etkili ilaçlar olarak hareket eden proteinler gibi her türlü mucize malzemenin tasarlanmasını mümkün kılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.