Kapat

2018’in İlk Çeyreğinde Akıllı Telefon Piyasası

Anasayfa
Güncel 2018’in İlk Çeyreğinde Akıllı Telefon Piyasası

2018’in İlk Çeyreğinde Akıllı Telefon Piyasası Raporları Ne Diyor?

Akıllı telefonlar bir önceki dönemde yaşamış oldukları düşüşü biraz da olsa yükseltmeyi başardılar. 2018’in ilk çeyreğinde toparlanmaya başlayan telefon piyasası, önceki dönemde tarihinde ilk kez düşüş yaşamıştı. Yaşanan bu şokun ardından, Gartner’in raporuna göre yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon dağıtımı % 1.3 oranında artarak 383 milyona ulaştı. Bu rakam üç aylık dönemde satılan 455 milyon mobil telefonun % 84’ünü oluşturmakta. Analistlere göre insanlar artık akıllı telefon yenileme isteğine önceki dönemler kadar ilgi duymuyor. Kaliteli ve nisbeten ucuz telefonlara ilgi artmakta. Bu da piyasanın üst seviyelerini etkilemekte.

Gartner araştırma yöneticisi Anshul Gupta’ya göre, üst seviyedeki telefonların yeni modellerinde çok fazla bir değişikliğin olmaması, neredeyse özelliklerinin aynı olması, talep miktarını düşürmekte. Giriş ve düşük-orta seviyedeki telefonlara sahip olan kullanıcılar ise özellikleri daha iyi ve kaliteli telefonlara yönelmiş durumdalar.

Rapora göre Samsung, 78.6 milyonluk dağıtım ve % 20.5’lik piyasa payı ile en büyük akıllı telefon dağıtıcısı konumunda olmayı sürdürmekte. Apple, 55 milyonluk satış ve % 14.1’lik pay ile ikinci sırada yer alıyor. Ancak Gupta’ya göre Apple’ın bu büyümesi aldatıcı olmamalı. Çünkü her ne kadar İphone X satışları, 8 ve 8 Plus satışlarını geçmiş olsa da yenileme alanında sıkıntılar yaşanmakta. Bu da şirketin büyümesini yavaşlatmakta. Gupta’ya göre Apple üst seviye akıllı telefonlara odaklanmalı ve dişe dokunur yeniliklerle kullanıcıların karşısına çıkmalı.

Çin piyasasının uluslararası başarı yakalayan iki firması Huawei ve Xiaomi. Huawei, P20 ile gelen başarısı sayesinde 40 milyon telefon satışı ve % 10.5’lik pay ile üçüncülük koltuğunu garantilemiş durumda. Xiaomi de 28.5 milyonluk satış ve % 7.4 piyasa payına ulaşarak listeye girmeyi başardı. Bu rakam, Xiaomi’nin % 124’lük büyüme başarısını göstermekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.