Kapat

Chrome Zararlı Tarayıcısı Nedir? Nasıl Temizlenir?

Anasayfa
İnternet Chrome Zararlı Tarayıcısı Nedir? Nasıl Temizlenir?

Chrome içerisindeki özellikler henüz tam olarak herkes tarafından bilinmiyor. İçerisindeki zararlı tarayıcısının ismini belki de birçok kişi duymamıştır.

Devamlı gelişen teknoloji, zararlı içeriklerin çeşitlenip her geçen gün güçlenmesine neden olmakta. Bu nedenle bilgisayarınızı koruyacak bir yazılım kullanmak neredeyse mecburi bir hal almakta. Google, bu zararlı içerikleri önlemeye çalışan dâhili zararlı tarayıcısını Chrome web tarayıcısında zaten sunmakta. Chrome zararlı tarayıcısı, Windows sürümlerinde çalışarak birikmiş olabilecek gereksiz öğeleri taramakta ve bu öğeleri otomatik olarak kaldırmakta.

Ayrıca bu aracı kendiniz çalıştırmanız mümkün. Bunun için Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktalı menü ikonuna tıklatarak, buradan ayarları seçmek gerekmekte. Ayarlar bölümünde ise gelişmiş seçeneğini bularak tüm seçenekleri görünür yapmanız lazım. Burada ‘sıfırla ve temizle’ başlığını buluncaya kadar aşağıya kaydırın ve bilgisayarı temizle üzerine tıklayın.

Zararlı yazılımları bul ve kaldır seçeneğindeki Bul düğmesi ile taramayı başlatın. Bu sayede PC’niz web’in zararlı öğelerini belirleyecek ve herhangi bir zararlıya rastlanması halinde size tarama tamamlandıktan sonra bununla ilgili uyarı verecektir.

Bir sonraki taramanızda bu menüye kolayca ulaşmak için Chrome adres çubuğuna chrome://settings/cleanup yazmanız yeterli olacaktır. Ancak belirtmek gerekiyor ki bu zararlı tarayıcısı yalnızca Chrome ile ilgili zararlıları bulmakta. Yani çok kapsamlı bir tarama ve koruma beklememek gerekmekte. Bu sebeple güvenilir bir antivirüs kullanmanız her zaman faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.