Kapat

Android Yedekleri Ne Kadar Süre Tutulur?

Anasayfa
Android Android Yedekleri Ne Kadar Süre Tutulur?
Android Yedekleri Ne Kadar Süre Tutulur?

Google ve Open Handset Allience tarafından taşınabilir cihazlar için düzenlenmiş, Linux tabanlı açık ve ücretsiz bir işletim sistemi olan Android; içerikleri, verileri ve ayarları yedekleme olanağı sunar. Yedekleme işlemi kullanıcı tarafından aksi ayarlanmadığı sürece otomatik olarak başlar ve cihazın zarar gördüğü durumlarda veriler yeni bir cihaza aktarılarak kurtarılabilmektedir.

Yedekler Kaç Gün Tutulacak?

Aktif kullanılan bir cihazın yedeği süre sınırlamasına bağlı olmadan Google tarafından saklanır. İki hafta boyunca pasif kalan bir cihazın yedeği için ise 60 günlük geri sayım başlatılır. İlgili cihaz bu süre zarfında açılmaz veya herhangi bir Google servisine bağlanmazsa yedek otomatik olarak silinir. Altmış günlük sayaç Google Drive üzerinden cihaz adının altında görülmektedir.

Yedekler Niçin Sınırlı Bir Süre Tutulur?

Google I/O 2017’de açıklandığı üzere, dünya genelinde 2 milyarın üzerinde Android kullanıcısı vardır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Roy Williams tarafından Data Powers of Ten (On’un Verisel Kuvvetleri) adlı sitede hesaplandığı üzere gibi yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf ortalama 2 MB, orta kalite bir ses dosyasının bir dakikası ise 10 MB alan gerektirmektedir. Bu bilgi göz önünde bulundurulursa bütün kullanıcıların olası yedeklerinin devasa bir alanı kaplamakta olduğu görülmektedir.

Her yedek açılması gereken yeni alanlar ve depolanması gereken yeni veriler anlamına gelir. RightScale kaynaklı bir istatistik Google’ın verileri depolamak için GB başına ortalama $0.035 harcadığını göstermektedir. Pasif kullanıcıların yedeklerinin süresiz olarak tutulması bir noktadan sonra giderlerin önü alınamaz bir şekilde çoğalmasına ve kaynak israfına sebep olacaktır. Bundan dolayı Google, Android 6.0 ve üzeri sürümler için iki ay boyunca aktif olmayan kullanıcıların yedeklerini silme kararı almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.