Kapat

Alan Adı Seo Uyumlu Olabilir Mi?

Anasayfa
İnternet Alan Adı Seo Uyumlu Olabilir Mi?
Alan Adı Seo Uyumlu Olabilir Mi?

Seo çalışmalarındaki birçok kıstas oldukça tartışmalı konular arasındadır. Bu konulardan biride alan adıdır. Alan adları Seo çalışmalarında yer alabilecek ayrıntılardan sadece biridir. Bunun dışında birçok etken vardır ki Seo çalışmaları o etkenlerin tamamını kapsayan geniş çaplı bir çalışma şeklidir. Bütün bu çalışmayı sadece alan adına indirgemek yanlış olacağı gibi alan adını bu çalışmanın dışında tutmak da yanlış olur fakat Seo hiçbir zaman alan adı endeksli olarak yapılmaz. Seo çalışmaları alan adına uyumlu olarak yapıla bileceği gibi alan adı içeriği olan kelimeler dışında ki kelimelerle de yapıla bilir.

Eğer alan adı dışında ki tanıtım çalışmalarınız üst düzet bir çalışma ise alan adınızın Seo çalışmalarında ki kelime grupların da geçmemesi çalışmanızın verimini düşürmez. Yine de az bir yüzdelik de olsa alan adı seo ya etki eden etkenlerdendir.

Alan Adı Anahtar Kelime İlişkisi

Son yıllarda arama motorlarında ki yeni şekillenmeler alan adı anahtar kelime ilişkilendirmesinin önemini yitirmesine sebep oldu. Buna rağmen azda olsa anahtar kelimeler ile aynı olan alan adları faydalı olabilir.

Alan Adı ve Seo 

Bir alan adının Seo uyumu açısından etkili olabilmesi için, her ne kadar Türkçe karakter kod yazılımı seçenekleri olsa da yine de Türkçe karakterler kullanmamak faydalı olacaktır. Yakın bir gelecekte durum değişe bilir.

Kullanılacak alan adında matematiksel sembollerin kullanılmaması uygun olacaktır. Örneğin “-“ işareti gibi

Seo açısından en mantıklı alan adı kullanımı kısa ve kolay akılda kalıcı olan alan adlarıdır. Bu kolaylık arama motorlar için değil, kullanıcı ziyaretçileri açısındandır. Sonuç olarak alan adı anlamında  Seo çalışmaları kişiler için yapılır ve yapılan her Seo site ziyaretçilerine ulaşa bilme maksadı ile planlanır. Bu mantık doğrultusunda alan adının akılda kalıcı kolay, alışılmış kelimelerden oluşması Seo çalışmaları kapsamına girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.