Kapat

İnternet’te Gezinirken Karşımıza Çıkan Hatalar Ne Anlama Geliyor?

Anasayfa
İnternet İnternet’te Gezinirken Karşımıza Çıkan Hatalar Ne Anlama Geliyor?

En sık karşılaşılan web sitesi hataları ne anlama geliyor. Sizin için araştırdık. Web sitelerine erişmede yaşanan bağlantı sorunlarını belirtilen bu hatalara yol açmakta. Hatanın açıklaması bazen hata sayfasında çıkarken, genellikle kaynağı ve sebebi belirsiz bir halde olabilmekte. En sık karşılaşılan hata kodları 4 ve 5 ile başlamakta. 4 ile başlayanlar istemci hatasını bildirirken, 5 ile başlayanlar sunucuyla ilgili bir hatanın sinyalini vermektedir.

Error 404 en sık hatalardan biridir. Aradığınız sayfanın bulunamadığı uyarısını veren bu hatada eksik veya bozuk bir sayfa aranmış olabileceğine işaret etmektedir. Hatalı yönlendirme olduğunda da aynı hatayı alabilmeniz mümkün. Bir sayfayı ziyaret etmeye çalıştığınızda bu hatayı alıyorsanız adresi doğru yazdığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Error 401 hatası ise şifre veya kimlik doğrulaması yapılarak girilmesi gereken bir siteye kimlik doğrulaması yapmadan veya yanlış şifre ile girmeye çalıştığınızda alabileceğiniz muhtemel hatalar arasındadır. Bu hatayı aldığınızda yapmanız gereken ise geri sekmesine tıklayarak tekrar siteye giriş yapmayı denemeniz olmalıdır.

Error 403 ise sizin geçerli bir istekte bulunduğunuzu ancak erişim izninizin olmadığı için sitenin onu tanımlamadığını gösteren bir koddur. 401 hatası yanlış giriş yaptığınızı, 403 ise doğru giriş yapsanız bile yetkiniz olmayan bir eylem ile meşgul olduğunuzu göstermektedir. Ayrıca 403, gizli bir siteye ulaşmak istediğinizde karşınıza çıkan bir hatadır.

Zaman aşımını ifade eden hata ise error 504’dür. Bu hata web sitesi tarafından güvenli görünen bir sunucunun hızlı bir şekilde iletişime geçemediğini göstermektedir. Hatayı düzeltebilecek kişi ise web sitesinin yöneticisidir. Çoğu zaman yöneticileri tarafından düzeltilinceye kadar beklemeniz gereken 504 hatası için sayfayı birkaç kez yenilemeniz belki hatanın düzelmesine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.