Kapat

5G Teknolojisi Nedir? Sağlığa Zararlı Mı?

Anasayfa
İnternet 5G Teknolojisi Nedir? Sağlığa Zararlı Mı?

5G Teknolojisi Nedir?


5G teknolojisi hakkında bilgilendirici bir makaledir aynı zamanda 5G hakkında komplo teorileri ve sağlığa zararları hakkında bilgiler de yer almaktadır.

Endüstri 4.0’dan sonra beşinci nesil mobil teknoloji hizmeti olarak duyurulan 5G bilindiği üzere 4.5G ya da 4G teknolojilerinin devamı niteliğinde duyurulmaktadır. 5G esasen daha önceki mobil telekomünikasyon hizmetlerini hız olarak oldukça geride bırakırken 5G teknolojisi ile 1Gbps ve 10Gbps arasında bir hız mümkün olacak. Evlerden, sokaklara ve üretim alanlarına kadar her alanda yaygın kullanılacak olan 5G yararlarından çok zararları ile gündeme gelmesi de oldukça karmaşaya neden olmaktadır.

Covıd-19 vakalarından sonra pek çok Avrupa ülkesinde direkleri yakılan ve çeşitli komplo teorileri ile halkın ciddi tepkisini çeken 5G hakkında çeşitli araştırmalar her geçen gün yayınlanmaktadır.

60Ghz’de 5G, oksijen ile rezonansa girerek insan vücudu için çok daha az kullanılabilir olmasını sağlayan ters bir etki yaratmaktadır. WIFI mikrodalga radyasyonuna maruz kalan hücrelerimiz zarar görerek zamanla toksinler üretmeye başlamaktadır. İddialara göre 5G’nin FCC tarafından atanan 3000 mikrodalga frekansı olurken Wuhan’daki 5G kullanımının yaygınlığından kaynaklı bağışıklık sistemi sorunları da son dönemde bazı çevrelerce tartışılmaktadır. Alınan tepkilerden dolayı 5G teknolojisi kullanmaya başlayan pek çok Asya ülkesi 5G’lerini kapattı ve 3G ve 4G sistemlerini yeniden aktif etmek durumunda kaldıklarını açıkladılar.

Yüksek frekans dalgaları içerdiği için tığ dünyasında cerrahi alan ve araştırmalarda aktif şekilde kullanacağı için 5G teknolojisi büyük beklentiler ile beklenirken zararları yönündeki iddialar ile kafaları karıştırmış gibi görünmektedir. Dalgalarının boyunun diğer sistemlerden farklı olması nedeniyle de 5G teknolojisi için daha fazla anten yerleştirmek gerekecek. Yani bazı çevrelerin hesaplamalarına göre kilometrekarede en az 5-10 tane arası 5G direği olan baz istasyonları olacak. Ancak tıp ve bilim çevresinin büyük bir beklenti ile beklediği bu teknoloji yaratmış olduğu panik havası ile de pek çok kişi tarafından da istenmeyen bir durum olarak ortaya çıktı. Pek çok Avrupa ülkesinde direkleri yakılan ve protesto edilen 5G teknolojisi önümüzdeki günler ve aylarda daha çok tartışılacağı benzerken kullanım alanları da farklılaşacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.