Kapat

Yandex Station Hoparlör Özellikleri

Anasayfa
İnternet Yandex Station Hoparlör Özellikleri

Amerika menşeli firmalar olan Amazon ve Google akıllı hoparlör özelliğine sahip cihazları piyasaya daha önceden sürmüştü. Rus arama devi Yandex de yapay zeka asistanı için özel bir cihaz geliştirerek rekabette kendisinin de var olduğunu gösterdi. Rusya’nın ilk akıllı hoparlörü olan ürün aynı zamanda ilk donanım ürünü olma özelliğini taşımakta. Böylece Rusya, Amerika’ya karşı oturup beklemediğini de göstermiş olmakta. Cihaz, sesli asistan Alice’i kullanmakta. Bu asistan Yandex’in kendi asistanı olarak bilinmekte. Alice’in trafik akışını kontrol etme, pizza sipariş etme ve uçuş bulma gibi 4.000 tane yeteneği mevcut.

Yandex.Station’ın asıl uzmanlık alanı videolar. Videoların doğrudan Tv’nize akışını sağlayabilen HDMI çıkışı bulunuyor. Yandex’in kendi KinoPoisk veya Ivi ve Amediateka gibi alternatifleri video için kullanılmakta. Şimdilik yalnızca kablolu bağlantı yapılabildiği için hoparlörü televizyona yakın tutmak gerekebilmekte. Bu bir eksiklik gibi görünse de ses tanımalı TV veya Chromecast medya adaptörü almaktan daha uygun ve zor olmayan bir yöntem. Cihaz ayrıca normalin üzerinde bir ses kalitesi ile karşımıza geleceğini iddia etmekte. Bunu da 30W woofer, iki tane 10W driver ve bir çift pasif adaptörü ile yapmayı planlamakta. Müzik akışını Bluetooth üzerinden yapması, cihazın belirli hizmetler ile sınırlı olmadığını göstermekte.

Yandex.Station akıllı hoparlör, 9.990 ruble’ye satışa çıkacak. Bu da yaklaşık 160 dolara karşılık gelmekte. Hoparlörü Rusya dışında görme ihtimali çok düşük. Bu da daha önce Çin’in akıllı hoparlörlerinde olduğu gibi yabancı seçeneklerin az olduğu piyasa için halka uygun bir cihaz sunma gayretinin göstergesi olarak yorumlanmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.