Kapat

W3C Standartlarının SEO İçin Önemi

Anasayfa
SEO W3C Standartlarının SEO İçin Önemi

W3C Standartlarının SEO İçin Önemi

HTML herkesin kullanabileceği içerikler oluşturabilmek için internette kullanılan temel dildir. İnternet sitelerinin hazırlanmasında kullanılan bu kodlar, internet tarayıcıları tarafından işlenerek web sitesine dönüştürülür. İnternet sitesini farklı tarayıcı ve cihazlarda düzgün bir şekilde görebilmemizin temelinde bu kodlamanın standart bir şekilde yapılması gelmektedir.

Bilindiği gibi World Wide Web (WWW) 1989 yılında Tim Berners-Lee tarafından icat edildi. Bu standartlaşma ihtiyacı ise 1994 yılında yine Berners-Lee’nin  W3C(WWW Consortium- Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu)’yi kurmasını sağladı. Bu standartlar dünyada önemli yazılımcıların katkısıyla oluşturulmuş ve geliştirilmeye devam edilmektedir.

H1: W3C Standartları

Konsorsiyum’un temel amaçları şu şekilde özetlenebilir.

  • Ağ’ın tüm potansiyelini kullanmak ve sürekli gelişimini teminat altına alacak standartlar oluşturmak temel amacıdır.
  • HTML websitetarayıcılarında aynı sonucu göstermeyebilir. Standartlar bu dilin farklı tarayıcılarda da aynı sonucu vermesini hedefler.
  • Bilgisayar, telefon gibi farklı cihazlarda da aynı sonucun ortaya çıkmasını amaçlar.

Yukarıda bahsedildiği gibi Kurum bu amaçlarla çalışmalarını sürekli geliştirmektedir. 2000 yılından bu yana web siteleri ve tarayıcıların birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilmesi için XHTML geliştirilmiştir.

H2: W3C Standartları Neden Önemlidir

  • Web sitesinin farklı tarayıcılar üzerinden açıldığında görünümünde bozulma ve değişmelerin meydana gelmemesi için önemlidir. Özellikle HTML CSS ile sitenin görüntüsünde yapılan değişimler standartlaştırılmadığında bozulmaya çok açıktır.
  • Yeni geliştirilen CSS standartları doğrultusunda yapılan sunumlar her cihaza aynı şekilde ulaşabilecektir.
  • Yine CSS standartları doğrultusunda yapılan bir site ile tablo ile yapılan sitenin boyut farkı yüzde 50’ye ulaşabilmekte bu da sitenin hızını önemli şekilde etkilemektedir.
  • Herhangi bir CSS stil dosyasında yapılan değişiklik tüm siteyi eklemeyeceği için bakımı ve güncellemesi kolaydır.
  • Arama motorlarında standartlara uygun hazırlanmış içerikler ön sırada çıkmaktadır.

Bir internet sitesinin W3C standartlarına uygun olup olmadığını tespit etmek ve varsa sitedeki hataları bulmak için http://validator.w3.org/  bağlantısından ulaşabileceğiniz W3C Validator kullanabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi, araç sitenizde yer alan hataları ve uyarıları göstermektedir. Böylece sitenin görüntülenmesinde ve çalışmasında meydana gelen hataların çözümünü kolayca yapabilirsiniz.

Ayrıca dosyanızın ya da yazdığınız metni kontrolünü de buradan yapabilirsiniz.

Sıfır hata ile çalışmak elbette oldukça zordur; fakat hataların minimum düzeyde kalması, internet siteniz için son derece önemlidir.

H3: W3C ve SEO İlişkisi

SEO (Search Engine Optimization- Arama Motoru Optimizasyonu), internet sitenizin daha fazla ziyaretçi alması için arama motorlarındaki performansını arttırıcı çalışmaların tümüne verilen isimdir. Bu çalışma yapılırken W3C doğrultusunda yapılması oldukça önemlidir.

Standart kurallar özellikle dünyada farklı dilden ve farklı alt yapıdan insanın kullandığı internette oldukça elzemdir. Google, standart olarak kodlanmış bir dünyayı elbette tercih eder. Bu nedenle de W3C standartlarını destekler.

Bu standartlarda minimum hata demek, aramalarda daha iyi bir performans elde etmeniz ve Google’ın Trustrank değerinizin daha yüksek çıkması demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.