Kapat

Samsung Cihazlarından Facebook’a Erişim Kesiliyor

Anasayfa
İnternet Samsung Cihazlarından Facebook’a Erişim Kesiliyor

Facebook sosyal medya platformu, bazı Samsung cihazları ile Galeri ve diğer uygulamalarla olan bağlantısını koparmaya hazırlanıyor. Facebook firması 30 Haziran 2018 tarihinden itibaren samsung telefonlarının 2012 ve 2014 yılları arasında piyasaya sürülen Samsung’un Android telefonlarındaki Galeri, Takvim ve Brifing eklentisi ile olan bağlantı ve desteğini kesmesi bekleniyor.

Samsung ile bu şekilde geri uygulama desteğinin kesilmesi, bu uygulamalar ile artık Facebook verilerine erişilemeyecek olması anlamına gelmekte. Etkilenecek olan işletim sistemi türleri arasında KitKat, Lollipop ve Marshmallow bulunmakta. Bu karardan etkilenecek olan modeller ise Samsung Galaxy S4, Galaxy Note 4 ve Galaxy Tab S olarak sıralanmakta.

Yapılan değişikliği biraz daha açık ifade etmek gerekirse, 30 Haziran’dan itibaren adı geçen telefonların yerel sosyal uygulamaları ile Facebook bağlantıları kesilecek. Bu cihazlardan birine sahip iseniz, artık Facebook galerinize, takviminize ve diğer bilgilerinize başka cihazlardan bakmanız gerekmekte. Eğer hala bu cihazlardan girmek isterseniz Web üzerinden veya Facebook Lite uygulamasını kullanmanız gerekecek. 30 Haziran’dan önce yapılan veri alışverişi ise bu kesintiden etkilenmeyecek. Eski uygulamalardan bu verilere ulaşılabilecek. Ancak bu tarihten sonra veri alışverişi mümkün olmayacak.

Samsung’un Nougat ve Oreo ile çalışan telefon ve tabletleri ise bu değişiklikten etkilenmeyecek. Yenilikten etkilenecek olan cihazların kullanıcıları büyük ihtimalle Samsung firması tarafından uyarılacaktır.

Her ne kadar yeni bir haber gibi görünse de Facebook ve Samsung arasındaki iplerin yavaş yavaş kopması, tesadüfî değil. Çünkü daha önce de Samsung, cihazlarının artık sosyal medya devi şirketle bağlantı uyumunun olmayacağını bildirmişti. Bu gerilim belki de iki teknoloji devinin arasının tamamen kopmasına kadar devam edebilir. Facebook’un kullanıcı gizliliği ve güvenliği açısından sorgulandığı bir dönemde böyle bir kararın alınması, iki firmanın birbirine olan güveninin sorgulandığı söylentilerine yol açmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.