Kapat

Finlandiya Hükümeti Nokia’nın Hissesini Satın Aldı

Anasayfa
İnternet Finlandiya Hükümeti Nokia’nın Hissesini Satın Aldı

Finlandiya hükümeti, ülkenin şirketteki sahipliğini güçlendirmek amacıyla Nokia’nın yüzde üç hissesini satın aldı .

Nokia, Finlandiya’nın en büyük şirketidir ve bu nedenle Finlandiya’nın yatırım kolu olan ve 8,4 milyar € değerinde yatırımları olan Solidium Oy için önemli bir hedef olarak görülmüştür.

Nokia’nın yüzde 3,3’ünü 844 milyon avro karşılığında satın aldı, yani şirket toplam sahiplerinin yüzde 10’unu oluşturuyor.

Buradaki düşünce, ulusal düzeyde önemli şirketlerin Fin kontrolünü “dengelemek” ve yatırımlarının değerini vergi mükellefinin yararına artırmaktır.

Nokia ve Finlandiya

Solidium CEO’su Antti Mäkinen, “[mobil operatör] Telia’daki payımızın yılbaşında elden çıkarılması, Solidium’un portföyüne mükemmel bir şekilde uyduğumuz Nokia’ya yatırım yapmamızı sağladı” dedi.

“Bizim için çekici faktörler, şirketin değer yaratma fırsatları sağlayan geniş teknolojik uzmanlıkla birleşen güçlü pazar pozisyonudur. Görevimiz gereğince, ulusal olarak çok önemli olan bu şirketteki yerli mülkiyeti güçlendirir ve stabilize ederiz.”

Nokia’nın dünyanın en büyük ve en etkili cep telefonu üreticisi olarak zarafetinden düştüğü belgelendi. Araç üreticilerinin konsorsiyumunun HERE haritaları bölümünü satın alırken, 2013 yılında cihazlarını ve hizmetlerini Microsoft’a sattı.

Mevcut Nokia, telekomünikasyon ağ ekipmanı satıyor ve Alcatel Lucent ile birleşmeyi takiben sektörde önemli bir oyuncu.

Ancak, Nokia’nın düşüşü tüm Fin ekonomisini etkilerken, Microsoft’un mobil donanım sektöründen geri çekilmesi, vahşi iş kayıplarına neden oldu. Nokia geçen yıl bazı pozisyonları kesmeye ve OZO VR kamera teknolojisinin gelişimini durdurmaya zorlandı.

Nokia markasını taşıyan akıllı telefonlar hala Nokia 3310 gibi bir dizi klasik tasarımı canlandırmış olan HMD Global tarafından yapılmaktadır.

Bizim Kararımız:

Nokia 3310, bir akıllı telefonun yanı sıra hiçbir şey yapamayan, nostalji ile çalışan bir yeniden serbest bırakmadır, ancak düşük bir fiyata bu, sizi festivallere götürmek veya çantanızda acil durumlar için tutmak için ikinci bir cihaz olarak size uyabilir.

ARTILAR

  • Düşük (ish) fiyat
  • Nostalji için eğlenceli
  • Güçlü pil ömrü

EKSİLER

  • Hayal kırıklığı kamera
  • Sadece 2.5G bağlantısı
  • Çok sınırlı depolama alanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.