Kapat

“Çocuk İzleme Programı” Deyip Geçmeyin

Anasayfa
Güvenlik “Çocuk İzleme Programı” Deyip Geçmeyin

Anne ve babaların çocukalrını izlemesine izin veren bir uygulama daha bilgi sızıntısı ile gündeme gelmiş durumda. TeenSafe adlı uygulama, ebeveyn için çocuklarının ne yaptığını nerede olduğunu takip etmelerine yardımcı oluyordu. Aynı şekilde çalışan ZDNet adlı uygulama, geçtiğimiz günlerde benzer bir haber ile gündeme gelmişti. Ancak bu defa düşünülenden çok daha fazla güvenlik açığı ve veri sızıntısının olduğu bilgisi anne babalara büyük tedirginlik yaşattı.

Android ve İOS üzerinden hizmet veren ve kendisini güvenli olarak tanıtan TeenSafe uygulaması, çocukların mesaj, arama, çağrı geçmişi ve konum takiplerini yaparak ailelerin izlemelerine ve bilgi sahibi olmasına izin veriyor. ZDNet raporuna göre, uygulama Amazon Web Services üzerindeki sunucuları tam olarak korumayı başaramamış görünüyor. Bu da demek oluyor ki uygulamanın veritabanına herkesin ulaşması mümkün.

Uygulama yetkililerinden birinin ZDNet’in bu iddialarına karşı yaptığı açıklama ise olayı doğrular nitelikte. Yetkili, sunucuyu halka kapattıklarını ve etkilenmesi muhtemel müşterileri uyardıklarını söyledi. Sızdırılan bilgiler arasında ebeveynlerin eposta adresleri, çocukların Apple ID’leri ve düz metin olarak saklanmış parolaları bulunmakta. Bunlar dışında resim ve mesaj gibi içeriklerin kesinlikle sızmadığını özellikle açıklamalarına ekleyerek uygulamayı bu şekilde savunmaya çalıştı. Ancak uygulamanın çalışma usulü, bu bilgilere sahip birinin hesaplara kolayca giriş yapabileceği şeklinde yorumlanmış durumda. Giriş yapabilmek için iki adımlı doğrulamayı kapatmanız gerekmekte.

Veri sızıntısı yapan sunucuların kapatıldığı söylense de son üç ayda 10.200 civarında kaydın sunucularda bulunduğu konuşulmakta. İzlenen bir çocuk olmasının yanı sıra kişilerin gizlilik ihlali konusunda büyük tartışmalar yaşanacağı dile getirilmekte. İşin ilginç tarafı bu tür uygulamaların kişiler hakkında çok fazla bilgi toplama eğiliminde olmaları. Bu da bu tür girişimlerin iyi niyetinin sorgulanmasını gündeme taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.