Kapat

Çinliler Dünyanın İlk Katlanabilen Telefonunu Üretti

Anasayfa
Mobil Çinliler Dünyanın İlk Katlanabilen Telefonunu Üretti

Çinliler Dünyanın İlk Katlanabilen Telefonunu Üretti

Merkez ofisi Amerika’da bulunan fakat üretim merkezi Çin’de olan Royole firması mühendisleri tarafından ilk kez katlanabilen telefon tanıtıldı. Bu yeni ürettikleri katlanan telefona FlexiPai adını verdiler.”Flex” İngilizce kökenli bir sözcük olup “esnek” anlamına gelmektedir. Çin’in başkenti Pekin’de yapılan telefon lansmanında bu teknolojik icadın varlığı duyuruldu

Mühendisler katlanabilen telefonun her türlü teknik özelliklerini lansmandaki davetlilere tanıttılar. Telefon ekranı normal halindeyken 7,8 inç(19,8cm) boyutlarında katlanınca bu ölçü yarıya iniyor. Ekran katlandığı zaman karşımıza üç farklı ekran çıkıyor. Bunlar ön yüz, arka yüz ve katlanan bölüm olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu üç bölümde farklı görüntüyü aynı anda yansıtma özelliğine sahiptir.

Çinli Royole firması daha yeni kurulmasına rağmen bu denli teknolojik atılımlar gerçekleştirmesini kendi bünyesinde çalışan uzman ve iş gücü yüksek aynı zamanda teknik bilgisi gelişmiş olan mühendislerinden kaynaklandığını düşünüyor. Bu telefonlar için satın alma talepleri çoktan firmaya iletilmiştir.

Telefonun teknik özelliklerine dönersek telefonun ağırlığı oldukça sürpriz yarattı.350 gram ağırlığında olan katlanan telefon diğer rakipleri hem iPhone XS Max’ten hem de Samsung Galaxy Note 9’dan yüzde 50 daha ağır olması ile dikkat çekiyor.

Telefonun fiyatı teknik özelliklerine göz önünde bulundurularak 1290 dolar ile 1863 dolar arasında bir satış rakamı olduğu belirlendi.

Esasında bu teknoloji hamlesi Güney Koreli mobil şirketlerinden ya da teknolojinin önde gelen ismi Huawei firmasından bekleniyordu fakat Royole herkesi şaşırtarak uzman yazılım mühendisleri sayesinde öne geçmeyi başardı.

Flexipai, Water OS ismindeki Android işletim sistemini kullanıyor. Telefon katlandığı zaman arka kısmı ise uyarı sinyali verme özelliğine sahiptir. Telefonu satın alanlara teslimatının Aralık ayında yapılması bekleniyor.

Rouyu FlexiPai tam fiyatı 1.300 dolar başlangıç fiyatına sahip olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.