Kapat

BlackBerry Şirketi WhatsApp’a Dava Açtı

Anasayfa
Güncel BlackBerry Şirketi WhatsApp’a Dava Açtı

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması artık mahkemelerde bir savaşla karşı karşıya.

BlackBerry Limited, Facebook’a karşı, WhatsApp ve Instagram uygulamalarının Kanada kurumsal yazılım şirketi tarafından sahip olunan birtakım mesajlaşma patentlerini ihlal ettiğini iddia eden bir dava açtı .

BlackBerry, bu popüler mesajlaşma uygulamalarının, BBM olarak da bilinen patent korumalı mesajlaşma ürünü BlackBerry Messenger’ı ihlal ettiğini iddia ediyor.

Blackberry tarafından yapılan şikayet, geniş 117 sayfa için çalışır.

Kanadalı firma, fikri mülkiyetinin Facebook tarafından ihlal edildiğini iddia ediyor.

ABD sosyal ağının “BlackBerry’nin ürünlerini bu kadar kritik ve ticari bir başarıya götüren yenilikçi güvenlik, kullanıcı arayüzü ve işlevselliği artıran özellikler” kullandığını iddia ediyor.

WhatsApp , Nisan 2016’da mesajlaşma platformunda uçtan uca şifreleme gerçekleştirdi ve Facebook Messenger, kullanıcıların altı ay sonra “Gizli Konuşmalar” da aynı işlevi etkinleştirebilmelerini sağladı.

BlackBerry, bildirim tasarımı, metin mesajlarıyla zaman damgalarını görüntüleme ve fotoğraflarda arkadaş ve aile etiketleme olanağı da dahil olmak üzere şu anda her yerde bulunan kullanıcı arabirimi öğelerini patentli ettiğini iddia ediyor.

Kanadalı şirket, “Davalıların BlackBerry’nin fikri mülkiyet haklarının hukuka aykırı kullanımı” nın neden olduğu zararı telafi etmeyi ümit ediyor.

Facebook Genel Müdür Yardımcısı Paul Grewal, teknoloji blogu The Verge’a yaptığı açıklamada davayı ele aldı .

Grewal şunları söyledi: “Blackberry’nin takımı mesajlaşma işinin mevcut durumunu ne yazık ki yansıtıyor.

“İnovasyon çabalarını terk ederek, Blackberry artık başkalarının inovasyonuna vergi ödüyor. Savaşmayı düşünüyoruz. ”

Aralık 2016’da BlackBerry, BlackBerry markalı akıllı telefonu Çin şirketi olan TCL’ye tasarlama, üretme ve satma haklarını sattı.

BlackBerry Limited, yazılım ve mobil güvenlik ürünleri portföyünden sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.