Kapat

Akıllı Telefonlarda Yüksek Çözünürlük

Anasayfa
Mobil Akıllı Telefonlarda Yüksek Çözünürlük
Akıllı Telefonlarda Yüksek Çözünürlük

Akıllı telefonların giderek daha fazla kullanılması sebebiyle teknolojisi de ilerlemeye devam etmektedir. Kullanıcılar birçok yüksek performans özellikleri isteyen uygulamalar çalıştırabilmektedir. Bu uygulamalar için en önemli özellik ise telefonların hızı ve ekran çözünürlüğüdür. Her ne kadar çok iyi işlemci gücüne sahip olan telefonlar üretilse de ekran görüntüsü için kullanılan teknolojilerin temelleri çok fazla değişmemektedir.

Çözünürlüğün artması için gerekenler.

Çözünürlüğün artması işlemci için yük olmasının yanında belirli kalitenin üzerine çıkıldığında faklı optik özellikler nedeniyle istenilen sonuçları verememektedir. Çözünürlük miktarı piksellerin toplanması sonucu elde edilir ve her bir piksel görüntü için en küçük birimdir. Piksellerin her biri için güç gerekmektedir ve dolayısıyla yüksek çözünürlüklü ekrana sahip bir cihazda daha fazla piksele ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için yeni teknoloji ürünleri geliştirilmesi gerekmektedir. Aydınlatma teknolojileri de çözünürlükle uyumlu olması gerekmesi nedeniyle yüksek enerji tüketen teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Yüksek çözünürlüğün sağladığı faydalar.

Yüksek çözünürlüğe duyulan ihtiyacın temel sebebi oyun ve kamera gibi uygulamaların kullanıcı ya sunduğu özelliklerin net bir şekilde görünmesini sağlamaktır. Çünkü ne kadar iyi performansa sahip bir kamera kullanılırsa onu görüntüleme kalitesi o özelliklere sahip olmadığında kullanıcı için pek bir anlam ifade etmemektedir. Aynı şekilde yüksek ekran çözünürlüğüne gerek duyan mobil oyunlara her geçen gün yenisi eklenmektedir. Yüksek ekran çözünürlüğü olan akıllı telefonların elektronik aksamlarının birbirlerine en iyi şekilde uyumlu şekilde olmasının yanında pil tüketiminin en fazla olduğu yer ekrandır. Dolayısıyla yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip akıllı telefonlarda bu özellik pilin hemen bitmesine veya telefonun çabuk ısınmasına sebebiyet verebilmektedir.

Yüksek çözünürlüklü akıllı telefonlar farklı sektörlerde ihtiyacı karşılayabilme imkanı vardır. Tasarımcılar ve tıbbi amaçlar için kullanılan akıllı telefon uygulamalarında gerekli çözünürlük ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.