Kapat

AB, iPhone’ların Type-C Kısıtlamasına Tepki Gösteriyor!

Anasayfa
iOS AB, iPhone’ların Type-C Kısıtlamasına Tepki Gösteriyor!

AB, iPhone’ların Type-C Kısıtlamasına Tepki Gösteriyor!

Apple, yeni çıkaracağı iPhone 15 serisinde Type-C şarj bağlantısını kullanacağını açıkladı. Ancak Avrupa Birliği (AB), akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı saat gibi tüm cihazlarda USB Type-C şarj bağlantısını zorunlu kılma kararı aldığı için Apple bu değişikliğe mecbur kaldı. Fakat Apple, AB’nin hoşuna gitmeyen bir adım atarak, sadece kendi MFI lisanslı Type-C kablolarının kullanılmasını sağlayacak.

Apple’ın bu kararı, diğer markaların kablosunu kullanmak isteyen kullanıcılar açısından dezavantajlı bir durum yaratacak. Apple MFI lisansı olmayan Type-C kablolar, hem yavaş şarj edecek hem de veri aktarım hızı çok düşük olacak. Bu durum, özellikle evlerde bulunan ve yüksek veri aktarım hızını destekleyen pahalı kabloların Apple tarafından tanınmamasına sebep olacak.

AB, Apple’ın bu hamlesine tepki gösteriyor ve Apple’ın AB’nin tek tip şarj cihazı kuralını çiğnediğini dile getiriyor. Hatta Avrupa Birliğinin bir üyesi olan Alex Agius Saliba yaptığı açıklamada Apple’ın yapmaya çalıştığı şeyin büyük bir aldatma olduğunu söylüyor.

Şu anda taraflar arasında görüşmeler devam ediyor. Ancak eğer Apple, AB Parlamentosu’na kararını onaylatamazsa, iPhone modellerinin satışının yasaklanması gibi bir sonuçla karşılaşabilir. Bu durum, Apple’ın başlangıçta Type-C’ye geçişi engelleme amaçlı bir karar olduğu için daha da ironik olacak.

Elbette Apple’ın bu kararı kullanıcılar arasında tartışma yarattı ve AB tarafından da sert tepkiyle karşılandı. Bakalım ilerleyen zamanlarda Apple bu tepkilere ne diyecek bu konuda ne gibi gelişmeler yaşanacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.