Kapat

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa
Güncel İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci el telefon almayı tercih edecekler için dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar mevcuttur. Önceliklealınacak olan telefonun garantisinin olup olmadığı veya faturasının olup olmadığını öğrenmek gereklidir. İkinci el cep telefonu alırken ayrıca aksesuarlarının tam olmasına ve kutulu olmasına özen göstermekte önemlidir. Daha sonra IMEI kontrolü yapmak güvenlik açısından şart olan bir işlemdir.İkinci el cep telefonu alınırken telefonun IMEI numarası ile kutudaki IMEI adresinin aynı olmasının kontrolü muhakkak yapılmalıdır. Ekrana gelen IMEI kodunu BTK’nın resmi web sitesinden sorgulamak suretiyle cihazın yurtiçi kayıtlı olup olmamasına ve çalıntı olup olmamasına bakmak çok kolay ama önemli bir detaydır. 

Satın alınmak istenen ikinci el cep telefonu görsel olarakta kontrol edilmelidir. Ekranında çizik veya kırık olmaması çok daha iyi olacaktır. Koruma kaplı ekranlarda da koruma filmini çıkararak bakmak gereklidir. Cihazın ön ve arka kamerasını da açarak çalışıp çalışmadığının bakılmasından sonra cihazın dokunmatik ekranına ve tüm tuşlarına da basarak inceleme yapmalısınız. İkinci el cep telefonu kulaklık ve sarj soketi girişleri ile de kontrol edilmesi gereken önem detaylar sunarken ekranda ölü piksel olmamasına da dikkat etmeniz sonrasında sorun yaşamamanız açısından iyi olacaktır. 

İkinci el cep telefonu sıfır cihazlara oranla daha ucuz olurken sadece diğerlerinden de ucuz olduğu için alınan bir telefon ile ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kayıp, kaçak veya çalıntı cihaz olabileceği gibi ciddi ve masraflı şekilde mevcut olan arızalarını da satın alarak hem güvenliğinizi hem de maddiyatınızı riske atmış olursunuz. Bu kapsamda ikinci el cep telefonu alırken muhakkak belirtilen cihaz ve güvenlik kontrollerinin yapılmasından sonra telefonun alımına karar vermeniz daha sağlıklı bir yöntemdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.